en Louise (Wies) zullen enige jaren later haar voorbeeld volgen. Op 13 november 1930 wordt grond gekocht in Berkel-Enschot, vlakbij de Koningshoeven Abdij, voor een nieuw te bouwen abdij voor trap- pistinnen, Koningsoord. Als de bouw circa half 1937 voltooid is, komen Lien (zuster Hedwigis), Door (zuster Theresia), Wies (zuster Veronica) en voor korte tijd Paula uit Chimay over om in de nieuwgebouwde abdij Koningsoord te gaan wonen. Op 6 april 1935 overlijdt Lutz op 54-jarige leef tijd in Bergen op Zoom. Jenny wil dichtbij haar kinderen zijn en verhuist naar Berkel. Paula kan niet aan het kloosterleven wennen en enige maanden later treedt zij uit. Ze gaat bij haar moeder wonen. Jenny overlijdt op 6 september 1938 in Berkel. In al die voorafgaande jaren heeft Paula nooit een opleiding afgerond en ze kan daardoor geen werk vinden. Ze raakt bevriend met de negen jaar oudere onderwijzer Harrie van Broekhoven, met wie ze op 16 novem ber 1938 trouwt. Protestbrief van de kerken tegen de maat regelen van de Duitsers tegen de Joden en het wegvoeren van hen naar het oosten Op 10 mei 1940 vallen de Duitsers Nederland binnen. De ene anti-Joodse maatregel volgt na de andere. Begin 1942 stelt de Nederlands Hervormde Kerk een protestbrief op over de onmenselijke behandeling van de Joden en het wegvoeren van hen naar het oosten. De rooms- katholieke bisschoppen en de gereformeerde kerkleiders besluiten hetzelfde te doen, ondanks het feit dat F. Schmidt (Generalkommissaris zur besonderen Verwendung)6 hen dit ten stel ligste afraadt. De kerkelijke leiders, die hiervan op de hoogte zijn, proberen deze protestbrief tegen te houden, omdat zij wraakacties van de Duitsers vrezen, maar de tijd is veel te kort om iedereen in te lichten en de rooms-katholieke bisschoppen besluiten de verklaring toch op 11 juli 1942 vanaf de kansel voor te lezen. De wraak van Schmidt is groot. In de nacht van 1 op 2 augustus worden de meeste rooms- katholieke Joden, waaronder ook geestelijken, gearresteerd en weggevoerd naar Westerbork om een paar dagen later naar het oosten gede porteerd te worden. Tegenmaatregel van de Duitsers Op zondagmorgen 2 augustus 1942 arriveert tussen vier en half vijf 's ochtends de politie in een gevorderd busje bij Koningsoord. De zuster-portierster heeft geen idee dat het busje politieagenten vervoert en opent de poort. De zusters Hedwigis (Lien) en Theresia (Dora) worden opgehaald, maar ook de uit Keulen gevluchte Pools-Joodse kinderarts Lisamaria Meirowski, dochter van de Keulse hoogleraar dermatologie Emil Meirowski, die als vluchte linge onderdak had gevonden in de abdij, moet mee7. Veronica (Wies) is ernstig ziek en als de politie in haar kamer komt, is zij daar niet. Als zij haar niet kunnen vinden, rijdt het busje zonder haar weg richting Koningshoeven. Intussen vindt hetzelfde tafereel plaats op de Koningshoeven. De broers Löb, pater Ignatius (George), broeder Linus (Rob) en pater Nivar- dus (Ernst) worden uit de kloosterkerk gehaald, waar net de metten worden gebeden. De abt telefoneert naar het bisschoppelijk paleis in Den Haag om raad, maar krijgt het advies de kloosterlingen mee te geven om erger te voor komen. Als de zusters arriveren zijn zij ont zettend blij hun broers weer eens te zien, want het is jaren geleden dat ze elkaar voor het laatst zagen. De Waterschans 1 - 2015 Afb.2: Familie Löb 1931; fotograaf is de schrijver Herman de Man De foto is genomen bij de abdij Onze-Lieve-Vrouw van Koningshoeven te Berkel-Enschot.V.l.n.r.: Ir. Lutz löb, Ernst, Ir. A. Juten, Broeder Linus (Rob), Vincent Kuijpers (pastoor Borgvliet), George Kiesing, Fr. Ignatius (George), Jacky Juten, Jenny Löb-van Gelder, Eva de Ham, Paula en Hans.

De Waterschans | 2015 | | pagina 26