De dramatische bevrijding van Dinteloord Drs. Ing. R.W. Catsburg Op 4 november 2014 was het 70 jaar geleden dat Dinteloord door de Royal Air Force werd gebombardeerd. Deze dramatische gebeurte nis heeft voor een hele generatie Dinteloor- ders een belangrijke rol in hun verdere leven gespeeld. Details over de exacte toedracht konden tot vele tientallen jaren na het gebeu ren nog steeds de emoties hoog doen oplopen. Vanwege de traumatische ervaringen van de mensen die het bombardement meemaakten, was er tot lang na de oorlog geen geschikt mo ment voor een publieke historische analyse. Pas tientallen jaren na de oorlog kwamen de eerste getuigenissen van het bombardement ter beschikking voor geïnteresseerde lezers. Na een publicatie van onderwijzer P. Noom in 1994, waar de oorlog en bevrijding in Dinteloord worden gememoreerd, verscheen pas in 2009 en 2011 een serie publicaties van lokale histo rici met persoonlijke getuigenissen. Een onderzoek van archiefmateriaal met feite lijke informatie, werd, in zoverre bekend bij de auteur van dit artikel, tot nu toe nooit gepubli ceerd. Door het onverwachts beschikbaar ko men van een uitgebreide collectie correspon dentie en archiefstukken uit handen van een gepassioneerd onderzoeker, kon echter binnen korte tijd het verhaal worden gereconstrueerd. De auteur is de Dinteloordse onderzoeker en verzamelaar J. Verhagen dan ook zeer erken telijk voor het beschikbaar stellen van zijn le venswerk. Dit artikel is geschreven op basis van de log boeken van de betrokken Royal Air Force Squadrons en het oorlogsdagboek van het 11th Battalion Royal Scots Fusiliers en grond van correspondentie met een Britse officier die de gevechten in de Prinslandse polder van dichtbij meemaakte. Het verhaal van de Canadezen is gebaseerd op de literatuur en archiefstukken van de auteur. Een bevrijding zonder feest Op zondag 5 november rolde rond 09.45 uur een kolonne pantserwagens van het verkenningspe loton van de Argylls and Sutherland Highlanders of Canada over de brug over de Vliet in de richting Dinteloord. Hortend en stotend volgden de rups voertuigen voorzichtig de kronkelende dijkweg1. Het janken van de motoren van de stalen voertui gen klonk tot in de verre omtrek en verstoorde de tot rust gekomen polders. Na de vreselijke beschietingen van Welberg in de voorafgaande dagen, leek elke dag zonder het gedonder van de zware kanonnen een soort rustdag. De Canadezen waren geïnformeerd door het hoofdkwartier dat er Britse soldaten in de pol der ten oosten van Dinteloord zaten. Het betrof- Afb. 1: Traditionele Schotse Glengarry van het Royal Scots Fusiliers Regiment. Collectie auteur De Waterschans 1 - 2015 30

De Waterschans | 2015 | | pagina 30