fen mannen van het 11th Battalion Royal Scots Fusiliers, 49th (Polar Bear) Infantry Division, die vanaf Oud-Gastel de Prinslandse polder wa ren ingegaan richting Dinteloord. De afgelopen zaterdagavond waren twee Canadese soldaten van het Algonquin Regiment net voorbij de brug over de Vliet gewond geraakt toen een Schotse soldaat zijn handgranaat gebruikte. De Canade zen waren weggerend, toen de Schot ze om het wachtwoord vroeg2,5. Om een tweede confrontatie te vermijden reden de gespannen verkenners van de Argyll and Sutherland Highlanders of Canada extra voor zichtig over de bemodderde weg. Zonder kleer scheuren kwamen de eerste carriers nietsver moedend Dinteloord via de Stoofdijk binnen. De Canadese jongens werden niet binnengehaald op een manier die ze gewend waren. Er heerste niet bepaald een feeststemming in het dorp. Integendeel, de verwelkoming was erg koel. Een begrijpelijke situatie gezien de omstandig heden. Het dorp had een dramatische aanblik. Het centrum was een vlakte van steenpuin en kapotte zwartgeblakerde balken. De lucht was zwaar van het stof en de stank van brand. Slechts enkele mensen waren in het dorp ach tergebleven. De weinige bewoners die zich lie ten zien, hadden verwondingen die provisorisch verbonden waren. Na de aanblik van de verniel de dorpskern en de afstandelijke houding van de bevolking, vervolgden de verbouwereerde soldaten in bedrukte stemming de opmars rich ting Dintelsas1. Zaterdag 4 november; een dag zoals zovele... Een dag voorafgaand aan de koele entree van de bevrijders in Dinteloord, hadden de vliege niers van het No. 266 (Rhodesia) Squadron op vliegveld Deurne instructies gehad voor een nieuwe gevechtsopdracht. Voor de piloten was het een dag als vele andere. Ze zaten de Duit sers al vele maanden op de hielen en elke dag kregen ze nieuwe doelen om hoog vanuit de lucht te beschieten. Vaak vlogen ze met hun Hawker Typhoons Ib vliegtuigen tot ver achter de Duitse linies om met hun raketten de aanvoer lijnen van de vijand te beschieten9. Die bewuste zaterdag kregen ze tijdens de brie fing te horen dat acht toestellen van A-Flight en vier van B-Flight het leger moesten ondersteunen met een aanval op drie observatieposten die Afb.2: Overzicht van de geallieerde opmars naar Dinteloord. Vanuit het zuiden marcheerden op zondag 5 november de Canadese Argyll and Sutherland Highlanders richting het dorp, nadat het Algonquin Regiment op 4 november een bruggenhoofd over de Steenbergse Vliet had veiliggesteld. Het 11th Battalion Royal Scots Fusiliers zette met twee compagnies op 4 november voet in de Oud Prinslandse polder. Op 5 november arriveerden de eerste patrouilles in Dinteloord. Collectie auteur. 31 De Waterschans 1 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 31