zich in de kerktorens van een dorpje bevonden. De herkenningscode voor de aanval was 'XYN4'2. Observatieposten waren plaatsen die de oppo nenten gebruikten als uitkijkpost om de nade rende vijand te kunnen bekijken. Veelal werden hiervoor kerktorens of watertorens gebruikt. Zo'n post had gewoonlijk een radio- of telefoon verbinding met het achterland, zodat de positie van de vijand kon worden doorgegeven aan het hoofdkwartier of aan de eigen kanonnen. Na de strijd in West-Brabant stonden er ten gevolge van deze tactiek slechts weinig hoge gebouwen overeind. Even na 10.00 uur op zaterdag 4 november wa ren de vliegtuigen allemaal in de lucht en om 10.25 uur bereikten ze het doel. De uitgestorven straten van Dinteloord lagen als een kluwen linten in de diepte voor hun kisten. Kort daarna scheerden de vliegtuigen met knet terende boordkanonnen routineus over Dinte loord. Met sierlijke duikvluchten en ronkende motoren werden de raketten volgens de op dracht op de betreffende kerktorens afgevuurd. Eerst moest de meest zuidelijke toren het ont gelden. Door een voltreffer stortte het gebouw van de gereformeerde kerk in elkaar. Zestien raketten hebben het doel geraakt, terwijl een even groot aantal in de onmiddellijke nabij heid explodeerde. Toen kwam de hervormde kerk in het vizier. Vierentwintig raketten troffen doel. De piloten zagen in een flits witte rook verschijnen en richtten zich al op de derde en laatste toren. De ruïne van dit laatste kerkge bouw, de katholieke kerk, werd na de inslag van 24 raketten brandend achtergelaten. In totaal verbruikten de piloten 96 raketten, waarvan er 64 het doel troffen. Als finale werd de Haven weg met de boordmitrailleurs beschoten, wat tot gevolg had dat er zich een enorme explo sie voordeed. De piloten rapporteerden dat er een munitieopslag was geraakt. Om 10.55 uur waren ze allemaal weer veilig aan de grond ge komen. De dampende koffie stond klaar in de kantine9. Voorafgaande aan de aanval van de Typhoons van No. 266 Squadron, waren al elf Spitfires IX van No. 33 Squadron vanaf 10.00 uur boven het dorp actief geweest. Als haviken doken de toe stellen op het onverdedigde dorpje. Volgens het oorlogsdagboek hadden ze met succes troe penconcentraties ten noorden van Dinteloord gebombardeerd en beschoten8. Onder de piloten bevond zich de Nederlander Jan Linzel. Over Dinteloord schreef Linzel in zijn memoires: "De 4e november hebben we 's morgens Dinteloord gebombardeerd en be schoten. Onze troepen werden aan de rand van dit dorp tegengehouden"13. Een Belgisch eskadron, No. 349 (Belgian) Squa dron droeg bij aan de vernietiging van het polderdorp. Vanaf de basis in Maldegem was Flight-Lieutnant Siroux met elf collegae opge stegen om Duitse stellingen in Klundert aan te vallen. Rond 10.00 uur beschoten ze posities bij Dinteloord. Resultaten konden ze in de korte tijd dat ze boven het dorp waren niet noteren13. Het lot is Dinteloord slecht gezind Alsof het lot nog niet voldoende met de in woners van Dinteloord had gesold, waren de volgende gevechtsvliegtuigen al onderweg. No. 302 (Polish) en No. 317 (Polish) Squadron waren van de luchtmachtbasis Sint-Denijs opgestegen met de opdracht doelen in Rotterdam aan te vallen. Om onbekende reden hadden de Spitfire LF IX toestellen de doelen in de Maasstad niet Afb.3: Het overblijfsel van de watertoren aan de Noordzeedijk. Fotocollectie J. Verhagen De Waterschans 1 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 32