aangevallen en kregen toestemming om het secundaire doel van de missie aan te vallen. Twaalf toestellen van No. 302 Squadron waren tussen 08.30 uur en 10.45 uur in actie boven Dinteloord. Ze gooiden twaalf 500-ponder en vierentwintig 250-ponder bommen. Volgens de piloten troffen alle bommen doel. No. 317 Squadron kwam achterop en was van 11.40 tot 13.15 uur actief. De zes toestellen wierpen vier 500-ponder en drie 250-ponder bommen op het doel. Alle bommen vielen in het dorp, terwijl de Duitsers met afweergeschut de vliegtuigen on der vuur namen, aldus het oorlogsdagboek van het No. 302 Squadron10,11. Voor de Dinteloorders op de grond waren de routineklussen van de piloten een hels inferno. De oorverdovende explosies verrasten de be volking volledig en zij die er nog toe in staat wa ren, vluchtten in blinde paniek het dorp uit. Als gevolg van de vernietigende explosies van de bommen, brak er brand uit en de schade in het dorp was onoverzienbaar. Meer dan 45 bewo ners werden door deze onfortuinlijke aanval ge dood. De verontwaardiging over de luchtaanval was groot onder de bevolking van Dinteloord14. Terwijl de bewoners voor het overgrote deel de polder in waren gevlucht, probeerde een klein aantal achterblijvers de vele brandhaarden te blussen. Een slang van mensen met emmers bluste die middag een brand bij bakkerij Van Damme in de Westvoorstraat. De kleine groep hard werkende mensen kon niet voorkomen dat die avond de lucht boven Dinteloord rood kleurde van de vlammen. Een gele fonkelende vonkenregen woei over het dorp, terwijl de straten leeg bleven vanwege de door de Duit sers ingestelde avondklok. Grote branden kon den ongestoord de katholieke pastorie en het postkantoor verteren. De opmars van het geallieerde leger naar de Oud Prinslandse polder Tot die bewuste dramatische zaterdagochtend was de bevrijding in Dinteloord gelopen als Afb.4: Beeld van de verwoesting in Dinteioord. Restanten van de kathotieke kerk. Fotocollectie J. Verhagen 33 De Waterschans 1 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 33