0 Geachte lezer, Het thema oorlog en bevrijding blijft, deze keer min of meer toevallig, ook in deze Waterschans een grote rol spelen. Het kunsthistorisch artikel van Daphne Valentijn brengt daarin wat balans voor al die lezers die wat minder met het onder werp hebben. Voor de komende Waterschansen zijn overigens voldoende artikelen met uiteen lopende, niet-militaire onderwerpen in de maak. Het is maar dat u het alvast weet. Ondanks de recente overvloed aan aandacht voor de bevrijding kan ik het toch niet laten om in mijn andere rol, als lid van het Burgercomité 70 Jaar Bevrijding, toch nog eenmaal uw aan dacht te vragen voor de laatste projecten die in april en mei op stapel staan. Als Burgercomité hebben wij van het begin af aan gemeend dat ook het Joodse element in de festiviteiten ver tegenwoordigd zou moeten zijn. We hebben er indertijd echter bewust voor gekozen om dit onderwerp uit de drukte van de evenementen in oktober te houden, zodat er gepaste aandacht aan gegeven zou kunnen worden. De voorbereidingen door de werkgroep historie zijn een poosje geleden opgestart en zijn uitge mond in een tweetal bijzondere projecten. Op woensdag 29 april nodig ik u uit voor een culturele avond in de Hofzaal van het Markiezen hof. Voor de pauze kunt u luisteren naar liturgi sche liederen, vertolkt door Nachson Rodrigues Pereira, voorzanger van de Portugees-Israëli tische Synagoge in Amsterdam. Na de pauze krijgt u een lezing voorgeschoteld door dr. Bart Wallet over de positie van de Joden in Noord Brabant van de 17e tot en met de 20e eeuw. De kaartverkoop (kassa Markiezenhof, kaarten kosten 5,=) start om en nabij het verschijnen van deze Waterschans, dus ik adviseer u de plaatselijke media in de gaten te houden. Voor het evenement op zondag 3 mei is Bergen op Zoom aangehaakt bij het project Open Joodse Huizen, dat enige jaren geleden is ontstaan van uit het Joods Cultureel Kwartier in Amsterdam. Het project heeft inmiddels navolging gekregen in een tiental andere plaatsen in Nederland, waaronder Den Haag, Haarlem en Tilburg. Voor meer informatie verwijs ik u graag naar de website www.openjoodsehuizen.nl Op vier locaties in de Bergse binnenstad zullen diverse sprekers u het verhaal vertellen van de laatste Joodse bewoners. Het programma loopt van 11.00 uur tot 16.00 en is zo in elkaar gezet dat u die dag meerdere locaties kunt bezoeken en dus meerdere verhalen kunt beluisteren. Het Markiezenhof haakt aan door in de Hofzaal fragmenten uit het Spiegelbergproject te tonen die een link hebben met Bergen op Zoom. Ook kunt hier in het Museumcafé terecht voor een kopje koffie. De dag wordt van 16.00 tot 17.00 uur afgesloten in het Markiezenhof met een overdenking door burgemeester Petter, muziek en een hapje en een drankje. Deelname aan deze dag is gratis en ik nodig u van harte uit met velen deel te nemen. Vanaf begin april zullen de folders verkrijgbaar zijn bij de kassa van het Markiezenhof en bij het VVV. Op maandag 4 mei staat de traditionele doden herdenking gepland. Het vertrouwde program ma is iets gewijzigd. Dit is overigens het laatste project dat onder de vlag van het Burgercomité 70 jaar Bevrijding Bergen op Zoom zal worden georganiseerd. De leden van het comité zijn momenteel in gesprek met de gemeente en de provincies Noord-Brabant en Zeeland om structurele invulling te geven aan het convenant dat op 27 oktober 2014 met Canada is getekend. Het Burgercomité wordt dus na 4 mei formeel opgeheven maar zal hoe dan ook een vervolg krijgen. Ik houd u op de hoogte. Ik wens u veel leesplezier met deze Waterschans en graag tot ziens op 29 april en/of 3 mei a.s.! Irene van Kemenade, hoofdredacteur De Waterschans 1 - 2015 4

De Waterschans | 2015 | | pagina 4