Een gecrashte Lancaster in Bergen op Zoom Paul Liefting en Marieke Liefting Veel mensen weten niet dat er tijdens de Twee de Wereldoorlog circa 6800 vliegtuigen zijn neergestort op Nederlandse bodem of in onze kustwateren terecht zijn gekomen. Wanneer we kijken naar de aantallen binnen het postcodegebied 46, regio West-Brabant, komen we uit op circa 85 neergestorte vlieg tuigen, waarbij het aantal geallieerde crashes ongeveer gelijk is aan het aantal Duitse.1 Binnen de gemeentegrens van Bergen op Zoom zijn er drie crashes geweest. Van één van deze crashes denken we dat deze wat meer aandacht verdient, omdat nog niet alles over dit verhaal bekend is. Het betreft hier een Lancaster van de Royal Air Force, waarvan de wrakstukken in delen terecht zijn gekomen in de omgeving van de Moerstraatsebaan. De Lancaster, met serienummer ME-827 van No. 207 Squadron RAF, vertrok op 21 juni 1944 om 23.32 uur van zijn basis SpiLsby in Lincoln shire met als doel het bombarderen van een fabriek waar synthetische brandstof werd ge produceerd in Wesseling, bij Keulen in Duits land.2 De bemanning bestond uit piloot Flight Lieute nant (kapitein-vlieger) F.W. Gallagher, boordwerk tuigkundige Sergeant (sergeant) M.B. Millward, navigator B Warrant Officer (adjudant-onderof ficier) A. Young, navigator A Sergeant (sergeant) R.W Lloyd, bommenrichter Flight Lieutenant (kapitein-vlieger) R.P. Scott, radiotelegrafist Flying Officer (eerste luitenant) P.W. Ball, schut ter Sergeant (sergeant) K. Waddington en schutter Flight Sergeant (sergeant-majoor) M. Sherman. De standaardbemanning van een Lancaster bestond uit zeven man, maar op deze vlucht vloog een extra navigator mee, te weten Warrant Officer (adjudant-onderofficier) A. Young, die met deze ervaren bemanning extra kennis op wilde doen, om zodoende later deel uit te gaan maken van een eigen bemanning. De bemanningsleden van deze vlucht hadden allen een leeftijd tussen de 20 en 33 jaar, waar- bij gesteld mag worden dat vliegend personeel boven de 30 jaar reeds als 'oud' beschouwd werd. Voor deze Lancasterbemanning was het hun 25e operationele vlucht. Het was in die tijd normaal dat een bemanning na 30 vluchten (een Tour of Duty) een rustperiode kreeg, bijvoorbeeld bij een opleidingseenheid en dan het squadron verliet. De Lancaster was geladen met een bom van 4000 pond (circa 1800 kilo) en daarnaast zes tien bommen van 500 pond (circa 226 kilo). Deze waren allemaal bedoeld voor de eerder genoemde fabriek in Wesseling. Of er accuraat gebombardeerd is met deze Lancaster, is niet bekend. Wat wel bekend is omtrent deze aanval is dat er slechts weinig schade aan de fabriek is toegebracht en dat er twintig personen op de grond zijn gedood. Van de 133 Lancasters en zes Mosquitos die deze aanval moesten uitvoeren keerden 37 Lancasters niet terug.3 Het verlies van deze Lancasters, inclusief Aft. 1: Bemanning Lancaster (Foto: T. Millward) De Waterschans 1 - 2015 6

De Waterschans | 2015 | | pagina 6