A bemanning, stond niet in verhouding tot het bereikte resultaat. Op de terugvlucht naar Groot-Brittannië werd de Lancaster van Flight Lieutenant F.W. Galla gher door een Duitse nachtjager aangevallen en neergeschoten boven West-Brabant.4 Welke Duitse nachtjager de Lancaster heeft neer geschoten is niet geheel duidelijk. Er zijn twee nachtjagers die daarvoor in aanmerking komen, te weten die van Hauptman (kapitein-vlieger) Adolf Breves en Leutnant (luitenant) Manfred Scheunpflug, beiden van Nachtjagdgeschwader 1 (Duits squadron). Beiden claimen een Lancaster te hebben neergeschoten ten westen van Roo sendaal of noordelijk van Antwerpen met tus sen beide aanvallen een tijdsverschil van twee minuten.5 Aangezien er slechts één Lancaster in die nacht in deze contreien is neergekomen zullen we nooit zeker weten welke van deze twee nachtja gers het daadwerkelijk is geweest. Volgens het politierapport van de dienstdoende politiefunctionaris in Bergen op Zoom heeft er om circa 2.15 uur boven de gemeente een lucht gevecht plaats gevonden. Vlak daarna stortte er een brandend vliegtuig neer, wat later de Lancaster ME-827 van No. 207 Squadron RAF bleek te zijn. Aangezien de delen van het wrak verspreid zijn neergekomen, gaan we er vanuit dat het vlieg tuig reeds in de lucht is geëxplodeerd. Verscheidene delen zijn gevonden bij de kachel- fabriek van Beckers aan de Moerstraatsebaan bij de Zoom. Op het dak van de gieterij lag de staartkoepel en een motor is dwars door het dak geslagen. Andere delen van dit vliegtuig zijn terechtgekomen op het baantje langs de fabriek, onder andere een stuk van de vleugel, een motor en munitie in de omgeving van de Zandstraat en Meilust. Een ooggetuige vertelt: "Ik was 12 jaar, toen ik in die nacht wakker schrok van een hels lawaai: sirenes, luchtdoelgeschut en explosies. Een bombardement op Bergen op Zoom was mijn eerste gedachte. Vanuit mijn slaapkamerraam, uitkijkende over de zuilvelfabriek aan het Sint Josephplein, zag ik achter de Sint Josephkerk een rode gloed. De volgende morgen zagen we wat er gebeurd was. Bij Beckers lagen in derdaad enkele stukken verwrongen metaal met eromheen honderden gescheurde hulzen van geëxplodeerde boordmunitie. Enkele ervan namen we mee naar huis, als een tastbaar stuk je uit het ongrijpbare vrije Engeland".6 De politie meldde dat de Duitse Fetdgendarmerie direct is gewaarschuwd en deze heeft om 13.15 uur opdracht gegeven om zes lijkkisten naar de fabriek van Beckers aan de Moerstraatsebaan te brengen.7 A Afb. 2: Avro Lancaster (Foto: Battle of Britain Memorial Flight Museum Afb. 3: Bemanning van een eerdere vlucht van Flight Lieutenant Gallagher. Gallagher is de eerste links, naast hem staat A. Young, als derde R. Scott. De zesde persoon is K. Waddington (Foto: aircrewremembered.com) 7 De Waterschans 1 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 7