1960. Regelmatig organiseerde de kunstkring een tentoonstelling. Van de tentoonstelling die gehouden werd van 6 tot en met 14 november 1937 werd in de pers uitvoerig verslag gedaan: "Als landschapsschilder neemt Dhr. van de Laar hoven een aparte plaats in. Zijn doeken die allen het natuurschoon uit onze omgeving voorstel len zijn zwaar van kleur en krachtig van lijn. Tot zijn meesterwerk rekenen we hier de "toren van Woensdrecht."9 Over de tentoonstelling die gehouden werd van 24 december 1938 tot 8 januari 1939 vinden we in de rekening en verantwoording de naam van A.C.J. van de Laarschot, die 100 circulaires ge drukt heeft voor een gulden. Op deze tentoon stelling hebben wederom "landschappen uit de omgeving, natuurgetrouw weergegeven", zoals de krant schreef,10 van A.C.J. van de Laarschot gehangen. Opvallend is dat de voorzitter van deze kunstkring Ir. A.J.L. Juten is. Deze komt later wederom ter sprake. Verzetsman Al in de Eerste Wereldoorlog kwamen we Albert van de Laarschot tegen als lid van de burger wacht. In de Tweede Wereldoorlog was hij actief in het verzet. Hoewel er in eerste instantie weinig materiaal voorhanden leek, is het toch gelukt om een redelijk beeld van zijn werk in het verzet en de gevolgen daarvan te krijgen. Op 29 maart 1946 werd het boek 'Het verzet in het Markiezaat' geschreven door Ir. A.J.L. Ju ten en J.G. Sloff. Het was geheel gedrukt, maar mocht blijkbaar niet uitgegeven worden, want de hele oplage werd opgeslagen op de zolder van drukkerij Juten. Bij een brand in de jaren zeven tig is de hele oplage verloren gegaan, behalve een exemplaar in het depot van het archief. Vol gens dit boek was Albert van de Laarschot op 10 februari 1944 opgepakt.11 Hij was cyclostyleerder12 en mogelijk spionagefo- tograaf van een onbekende groep. In de familie weet men maar weinig over het verzetswerk: "Vader sprak nooit over dit werk." Hij was bij het uitbreken van de oorlog gepensi oneerd en gaf thuis nog les in machineschrijven. Al in 1942 was hij een van de drie mensen die illegale blaadjes drukte (cyclostyleerde) samen met Delhez en van Wezel. Frieda, kleindochter van Albert van de Laarschot, kent het verhaal dat haar opa in de oorlog wel eens met de kinderwa gen ging wandelen. Onder het matrasje van de baby lagen dan illegale spullen verstopt. Vermeld wordt nog dat: "bij zijn arrestatie de cyclostyle door de moffen werd meegenomen."13 Ook was hij betrokken bij hulp aan onderduikers. Een groot deel van zijn verzetswerk bestond echter uit het maken van foto's van het vliegveld Woensdrecht, de daar aanwezige versterkingen en de vliegtuigbewegingen. Zijn bekendheid als schilder kwam daarbij als camouflage goed van pas. Niemand keek er raar van op dat hij, zoals zo vaak, het prachtige landschap zat te schilde ren. De foto's en beschrijvingen gingen per duif naar Engeland. Ook werden deze gegevens op de cyclostyle vermenigvuldigd en verspreid. Het ver haal gaat: "Als van de Laarschot had zitten schil deren, kwamen binnen enkele dagen de Engelse bommenwerpers weer overgevlogen om het vliegveld te bombarderen." Een keer is hij aange houden bij het vliegveld, maar heeft hij zich er uit kunnen praten. Zo bleef zijn dekmantel intact. Toen in juli 1943 een aantal verzetsmensen was opgepakt, werd hij gewaarschuwd en kreeg het Afb. 6. Tekening van Albert van de Laarschot. Foto: Familiebezit. De Waterschans 2 - 2015 50

De Waterschans | 2015 | | pagina 10