tekst mogelijk gelijktijdig tot stand gekomen. Ook is de prent mogelijk eerder in deze peri ode gepubliceerd geweest. De prent van Le Roy waarop de schildering is gebaseerd, is een re centere afbeelding van de intacte grote toren van het markiezenhof, dat is inclusief torenspits met naald, dan de reeds bekende zeventiende-eeuw- se stadsprofielen die een vergelijkbaar profiel tonen (Barnardus en Valentijn Klotz en Josua de Grave, 1671), maar is dus niet actueler. Recen tere en actuelere stadsgezichten van Bergen op Zoom gepubliceerd vóór 1732, waarvan Decker gebruik had kunnen maken voor zijn portretten, zijn niet bekend. De veronderstelling dat de ge schilderde portretten gekopieerd zijn (mogelijk naar huwelijksportretten), blijft daarom overeind, want Decker moest zich ofwel baseren op de portretten uit circa 1721, danwel op één van de gedateerde prenten (tekeningen waren over het algemeen niet algemeen bekend). De prent van Le Roy vormt bovendien een aan vullend hulpmiddel voor de datering van de gedeeltelijke afbraak van de grote toren van het markiezenhof. Doordat de heden oudst bekende versie van de prent in de jaren 1670 kan worden gedateerd, kan voor de torenafbraak een datum post quem worden vastgesteld op circa 1670 (naast 1739, het jaartal van de getrouwe tekening van De Haen, als laatste datering of datum ante quem). In toevoeging aan vier bekende tekenin gen (waarvan één gedateerd, 1 683)37 ondermijnt de prent niet de geldende datering van de af braak van de torenspits op circa 1708, wat de betrouwbaarheid van Faures Histoire Abregée als historische bron ondersteunt. Hoe het portret ook gelezen mag worden en welke informatie het ook biedt, het vormt hoe dan ook een nieuwe paragraaf in de geschiede nis van historische visuele bronnen van Bergen op Zoom. Postscriptum: de volgende generatie De geschilderde referentie aan de afkomst van Maria de Lange getuigt van de achttiende- eeuwse familiale band met Bergen op Zoom, maar sinds de twintigste eeuw bestaat er weer een directe band tussen een kunstwerk van de achttiende-eeuwse familie Sypesteyn en de stad. Cornelis Ascanius IV en Maria de Lange kregen vier kinderen: Bonaventura (1721-1742), Cornelis Ascanius V (1 722-1783), Maria Machteld (1724 1774) en Suzanne Christine (1 731 -1 766).38 -.jE:iyJjW«|n*pL fl t-qf MBRnP^Ptf-P- V. Vtvt fiêfJifst Afb. 8: Hendrik Spilman naar Abraham de Haen, 't Hof te Bergen op Zoom van binnen. 1739, in: Verheerlijkt Nederland, deel I (Amsterdam 1745-1774), nr. 7. Foto: Markiezenhof, inv. nr. AG 13. De Waterschans 2 - 2015 64

De Waterschans | 2015 | | pagina 24