Alva's Raad van Beroerten Commissarissen van de Bloedraad bezoeken Bergen op Zoom (1568-1573) LEZING door Sander Wassing donderdag 1 oktober 2015 20.00 uur Hofzaal van Het Markiezenhof 7,50 voor leden maximaal één introducé), Niet-leden €10,00 Kaarten zijn te bestellen/te reserveren bij de penningmeester vanaf 17 augustus via email: penningmeester@geschiedkundigekringboz.nl of telefonisch op nummer 0164-683418. Betaling geschiedt op 1 oktober bij binnenkomst. In de zomer van 1566 raakten de gemoederen overal in de Nederlanden verhit. De Beeldenstorm greep razendsnel om zich heen en het Spaanse bewind in Brussel schudde op haar grondvesten. Een antwoord van koning Filips II kon niet uit blijven: hij stuurde zijn landvoogd en opperbe velhebber, de hertog van Alva, met een leger om orde op zaken te stellen. Eenmaal aangekomen in Brussel stelde Alva een speciale rechtbank samen om de beelden stormers op te sporen en te bestraffen: de Raad van Beroerten. Ook in Bergen op Zoom liepen de spanningen op, maar van een Beeldenstorm was in deze stad in 1566 (nog) geen sprake. In de periode 1568-1573 bezochten commissaris sen namens de Bloedraad diverse malen Bergen op Zoom en deden hiervan verslag. Hun bevin dingen zijn tegenwoordig in het Rijksarchief te Brussel terug te vinden. Niet minder dan 57 per sonen uit Bergen op Zoom zijn door de Raad van Beroerten veroordeeld. De meesten van hen wa ren tijdig naar veiliger oorden gevlucht. Catheri ne, de vrouw van de gevluchte koopman Cornelis de Clerck, beschreef het afscheid van haar man. Hij had zijn mantel aan, stond in de deuropening en sprak "adieu kinderen, ick moet gaen". Wat hadden mannen als Cornelis de Clerck mis daan? Waar woonden de beeldenstormers uit Bergen op Zoom? Hoe ging de Raad van Beroer ten te werk? Tijdens de lezing wordt uitgebreid stilgestaan bij deze en andere vragen. Bestuur Geschiedkundige Kring Datum: Tijd: Plaats: Entreeprijs: Kaartverkoop: Sander Wassing studeerde-'Geschiedenis aan de Universiteit Leiden. Zijn bachelorscriptie schreef hij over Alva's Raad van Beroerten. Sinds augustus 2013'is hij afgestudeerd en werkzaam als freelance historicus. Hij organi seert lezingen, schrijft artikelen en verricht ar chiefonderzoek. Zo heeft hij lezingen verzorgd in onder andere Breda, Venlo, Gouda en Oudewater. Daarnaast is hij als onderzoeker werkzaam voor de Erasmus Universiteit Rotterdam. Momenteel analyseert hij hypotheken van plantagehouders uit het achttiende-eeuwse Suriname en Frans Guyana. Het belooft een boeiende avond te worden. De Waterschans 2 - 2015 68

De Waterschans | 2015 | | pagina 28