Een behangsel voor de Augustakamer De kamer direct naast de Blauwe Zaal zou worden ingericht in de laat achttiende-eeuwse Louis XVI- stijl. Voor de decoratie van de wanden kon Can- neman gebruik maken van een authentiek, 1775 gedateerd behangsel dat de gemeente Bergen op Zoom al in 1967 van bovengenoemde Rijksdienst in Den Haag in bruikleen had ontvangen.6 Een behangsel is in de achttiende eeuw een wandbe- kleding in de vorm van grote, muurbedekkende doekschilderijen. Het betreffende behangsel was eind negentiende eeuw in de Rijkscollectie terechtgekomen bij de afbraak van het gerechts gebouw aan de Zijlstraat in Haarlem. Het bestond uit negen panelen (doeken), die sinds 1912 een aantal jaren tentoongesteld zijn geweest in het Provinciaal Overijssels Museum in Zwolle, maar vervolgens in een depot waren opgeborgen. Ze stellen aangenaam gepenseelde Hollandse landschapjes voor, met koeien, boer derijen, dorpskerkjes en plattelandsbewoners. Dit behangsel is in 1978 in de Augustakamer aangebracht.7 Omdat er niet voldoende ruimte was voor de hele reeks is één van de doeken teruggegaan naar een Rijksdepot.8 Achttiende-eeuwse behangsels in Nederland9 Geschilderde behangsels zijn in Nederland ver vaardigd van het eind van de zeventiende tot in de negentiende eeuw. Ze zijn de voorlopers van wat wij tegenwoordig onder behang of behangsel ver staan: papier of (kunst)stof dat op de muur wordt geplakt. In tegenstelling tot modern behangsel, dat op rollen wordt aangeleverd en naar behoeve op grotere of kleinere oppervlakten kan worden aangebracht, moest een geschilderd behangsel precies passen op muurvlakken van specifieke afmetingen. Het was dus altijd maatwerk, kost baar en werd vervaardigd in opdracht van de maatschappelijke elite. De meeste geschilderde behangsels blijken te zijn vervaardigd voor he renhuizen in de stad. Ze werden aangebracht in de belangrijkste ruimte, de zaal (ontvangstkamer of salon) en soms ook in kleinere kamers naast de zaal. In totaal is er in Nederland een honderd tal geschilderde behangsels bewaard gebleven. De behangselschilder Hendrick Meijer Behangsels werden vervaardigd door de ateliers van schilders die zich in deze materie hadden gespecialiseerd, de behangselschilders. Een van hen was Hendrick Meijer (1744-1793), de ver- van Eekelen. J&t S/,or Ui'XJtMOJVT jjfyii Afb. 7"Het slot Moermont 1743", ets in "Het Verheerlijkt Nederland". 73 De Waterschans 2 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 33