Een anoniem graf op de rooms-katholieke begraafplaats in Bergen op Zoom Gijs Asselbergs en John Roovers Op rooms-katholieke begraafplaatsen zijn vaak Calvariebergen aangelegd, veelal bekroond met een kruis en een beeldengroep.1 Gewoonlijk liggen op deze prominente plaats geestelijken begraven. Een mooi voorbeeld zijn de graven van Jezuïeten rond de Calvarieberg op de begraafplaats Jonkerbos in Nijmegen. Zo niet aan de Mastendreef in Bergen op Zoom. Daar ligt op het katholieke deel van de begraaf plaats nog de oude Calvarieberg.2 Rond deze kunstmatige heuvel zijn het voor namelijk de notabelen van de stad die er hun laatste rustplaats hebben gevonden. Een aantal van deze graven ligt gegroepeerd in één halve cirkel en drie kwartcirkels. Meestal zijn Calvariebergen opzichzelfstaande monumenten op begraafplaatsen. Daarom is de situatie in Bergen op Zoom uniek in Nederland. Daar maakt de Calvarieberg duidelijk deel uit van een groter geheel. Tegenwoordig wordt steeds meer het bijzondere karakter van deze ordening erkend en groeit het inzicht dat dit niet zomaar verloren mag gaan. Sommige grafmonumenten hebben zelfs de status van Rijksmonument. Het merendeel verkeert in een slechte staat. Veel voorko mende gebreken zijn verroeste krammen die een grafsteen kapotmaken, en verzakte funda menten, waardoor een steen onder spanning komt te staan en uiteindelijk breekt. In Bergen op Zoom vindt momenteel renovatie plaats om verder verval tegen te gaan. Aan deze graven is de negentiende-eeuwse historie van Bergen op Zoom af te lezen. Er liggen bijvoorbeeld veel personen begraven die aan de basis hebben gestaan van de industrialisatie van de stad. Op de oude Calvarieberg aan de Mastendreef, daar waar het kruis al lang is verdwenen, liggen slechts twee graven. Van één graf weten we dat pastoor-deken Philippus J. Muskens daar zijn laatste rustplaats heeft gevonden. Het tweede blijkt een grafkelder te zijn die bestemd was voor acht personen. In de notulen van de commissie van het kerkhof staat: "tegenover den ingang onder het kruis (van de Calvarieberg) is een grafkelder gebouwd voor geestelijken en is ingericht voor acht lijken, waarvan de toegang achter het kruis met een halve steensmuur gesloten is."3 In 1856 is vanaf de ingang aan de Wouwsestraatweg een door bomen en hagen omzoomd hoofdpad aangelegd, uitlopend op de De Waterschans 2 - 2015 80 Afb.1: Grafkelder op de Calvarieberg oude situatie. Foto: privé collectie auteurs.

De Waterschans | 2015 | | pagina 40