Calvarieberg. In hetzelfde jaar is deze graf kelder aangelegd.4 Recent is de oorspronkelijke grafsteen verwijderd en heeft men de grafkelder van een nieuwe opbouw voorzien. Omdat namen ontbreken is het voor de bezoeker niet duidelijk wie daar begraven liggen. Door nauwgezet onderzoek van de begrafenisregisters kennen we inmiddels hun namen.5 Al bij de eerste persoon die hier zijn laatste rustplaats heeft gevonden, blijkt dat deze grafkelder niet exclusief voor geestelijken was bedoeld. In volgorde zijn daar negen personen bijgezet, van wie één tijdelijk: Anna Gelten, kloosternaam Francisca, geboren 19 april 1822 in de poorterij van Bergen op Zoom en overleden 21 juni 1856 op de leeftijd van 34 jaar. Ze is de dochter van landbouwer Pieter Gelten en Petronella Bakx. Petrus Hendricus Faes, kapelaan, geboren op 1 februari 1821 in Breda als zoon van Petrus L. Faes en Cornelia J. Kerstens. Hij is op 7 november 1844 in Hoeven tot priester gewijd. Vervolgens op 12 juni 1845 als assistent aan de slag gegaan in Steenbergen en daar, drie jaar later, tot kapelaan benoemd. Zijn volgende standplaatsen zijn: Princenhage (28 december 1849) en Bergen op Zoom (11 maart 1853).6 Daar is hij in de toenmalige pastorie, Blauwe- handstraat 34 (het Swaentje) op 24 januari 1858 overleden. Zijn vader was van beroep zoutzieder, en (plaats vervangend) kantonrechter. Tevens bekleedde hij diverse functies, waaronder lid van de gemeenteraad van Breda, dijkgraaf van het heemraadschap Mark en Dintel en lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Kort na de begrafenis van kapelaan Faes besloot zijn familie een eigen graf te kopen. Het is niet be kend waar hij precies begraven ligt. Door deze verplaatsing zijn er nog zeven plaatsen vrij. Adriana Asselbergs, kloosternaam Maria Francisca, wordt ruim vier maanden later bijge zet. Zij is op 19 mei 1824 ter wereld gekomen in de Potterstraat in Bergen op Zoom als doch ter van Petrus J. Asselbergs, winkelier en Afb.2: Grafkelder op de Calvarieberg met nieuwe opbouw. Foto: privé collectie auteurs. De Waterschans 2 - 201

De Waterschans | 2015 | | pagina 41