Over het auteurschap van het Wilhelmus zijn de meningen verdeeld en er is al veel over ge schreven. In een eerder artikel in dit tijdschrift schreef ik over de Vlaamse auteurs Max Elskamp, Paul van Ostaijen en Marnix Gijsen. Deze laatste schrijver (J.A. Goris) had zijn pseudoniem be wust gekozen. Marnix ontleende hij aan Philips van Marnix, heer van Sint Aldegonde. Gijsen was de naam van zijn moeder. Goris was als ambtenaar enige tijd werkzaam op het stadhuis van Antwerpen. In het Antwerpse stadhuis had deze Philips van Marnix, buitenburgemeester van Antwerpen in 1585, grote faam. Hij is vaak genoemd als de auteur van het Wilhelmus. Hij zou de tekst hebben opgedragen aan Willem van Oranje bij wie hij in de jaren 1571-1573 in dienst was. Had Marnix Gijsen het bij het rechte eind toen hij veronderstelde dat Philips van Marnix de auteur was van het Wilhelmus? Hij wordt in die veronderstelling bevestigd door de recente studie van de Duitse historica Gudrun Dekker-Schwichow die in 2008 aan de Universi teit van Groningen afstudeerde op dit onderwerp. In haar onderzoek ontdekte zij dat het Wilhel mus al genoemd werd in een dagboek van een notaris te Haarlem uit 1573. Dekker-Schwichow komt tot de conclusie dat de tekst geschreven is tijdens het beleg van Haarlem eind 1572 door Philips van Marnix, heer van Sint Aldegonde. Hij was toen samen met Willem van Oranje in Haarlem tijdens het beleg van die stad.1 De studie van Dekker-Schwichow is in 2012 in druk verschenen. Afb.:2. Portret van Philips van Marnix, heer van Sint Aldegonde, ets 17e eeuw. Foto: Particuliere collectie. Afb.:3. Philips van Marnix draagt het Wilhelmus op aan Willem van Oranje, schilderij door Jacob Spoel, 19e eeuw. Foto: Particuliere collectie. De Waterschans 2 - 2015 88

De Waterschans | 2015 | | pagina 48