0 Geachte lezer, Zoals reeds gemeld tijdens de Algemene Leden vergadering, hebben twee leden van de redactie van de Waterschans in de afgelopen periode be sloten om hun redactielidmaatschap op te zeg gen. Zowel Jac Backx als Tineke van Dam heb ben in de laatste vergadering aangegeven hun redactiewerkzaamheden te willen beëindigen en voorkeur te geven aan andere bezigheden of juist wat ruimte te creëren in de overvolle agen da. Jac blijft gelukkig wel behouden voor de School voor Geschiedenis, maar we zullen zijn deskundige historische inbreng en de directe link met (de leerlingen van) het Mollerlyceum in de redactie node missen. Gedurende meer dan tien jaar heeft hij zich ingezet voor uw Water schans. Een welgemeend dank je wel is daarom ook meer dan op zijn plaats. Als communicatieadviseur heeft Tineke van Dam de afgelopen vier jaar met name haar taal kundige expertise in de redactie ingebracht. Ook haar soms verfrissende kijk op complexe onderwerpen en continue aandacht voor de menselijke c.q. sociale component waren ken merkend voor haar zeer gewaardeerde bijdrage. Mede namens de andere redacteuren dank ik jullie voor jullie jarenlange inzet en vriendschap. Ik wens jullie succes met jullie overige bezighe den. Het ga jullie goed. Nu de zomerperiode aanbreekt en velen van u een vakantie in het vooruitzicht hebben, heeft de redactie een overvolle, zeer gevarieerde Water schans voor u samengesteld, opdat u zich niet hoeft te vervelen in deze traditionele komkom mertijd. De diversiteit in onderwerp is behoor lijk groot. Tijdens het onderzoek voor een bijdrage voor het vorige jaar gepubliceerde boek Bergen Be trokken stuitte Marianne de Hoogh op een Vla ming die terecht haar interesse opwekte. Haar zoektocht naar het leven en werk van deze Al bert van de Laarschot bood meer dan voldoende input voor een uitermate boeiend artikel. Bart van Eekelen en Jan Peeters schotelen u een tweeluik voor; vanuit hun eigen perspectief (een schilderij en de stijlkamers van het Markie zenhof) leggen zij een link met de vooraanstaan de Haarlemse regentenfamilie Van Sypestein. Beiden komen in hun artikel tot verrassende conclusies. In navolging op een eerdere bijdrage over on dermeer het Wilhelmus geeft Cees Vanwesen- beeck u een globaal overzicht van de geuzenlie deren, die ontstonden ten tijde of in de nasleep van een aantal roerige historische momenten in de historie van Bergen op Zoom. De vele aanval len en beleggen die de stad Bergen op Zoom in de loop der eeuwen heeft (moeten) doorstaan, zijn vaak aanleiding geweest tot het schrijven van dergelijke liederen. Het Merck toch hoe Sterck en het Wilhelmus zijn daar slechts twee voorbeelden van. Tot slot kunt u in een bijdrage van Gijs Assel- bergs en John Roovers lezen over de Calvarie berg op de Bergse begraafplaats aan de Mas- tendreef. Hoewel zo'n Calvarieberg ook terug te vinden is op begraafplaatsen elders in het land, leggen de beide auteurs in heldere bewoordin gen uit wat er nu juist zo specifiek is aan deze Bergse grafkelder. En passant wordt u in dit artikel bovendien uitgebreid geïnformeerd over het ontstaan van het Genootschap tot Liefdadig Onderwijs en het Sint Antoniusgesticht. Kortom: voldoende stof tot lezen en nadenken, zou ik zo zeggen. Rest mij niets anders dan u een ontspannen en zonnige zomer te wensen. Irene van Kemenade, hoofdredacteur De Waterschans 2 - 2015 44

De Waterschans | 2015 | | pagina 4