Crusio: ijsmakers sinds 1915 Een interview met Coen Crusio Daphne Valentijn De firma Crusio werd in 1915 opgericht door Adrianus en Willem Crusio in Kremerstraat 8.1 In 1913 waren de opa en oma van Coen Crusio, Willem en Paulina Crusio, al begonnen met het verkopen van zoetigheden, waaronder zuur stokken, bonbons en verschillende soorten chocolade. Je zou dus kunnen zeggen dat het bedrijf 102 jaar oud is, maar in werkelijkheid begonnen Adrianus en Willem pas twee jaar later met het verkopen van ijs en daarom houdt de familie 1915 aan als jubileumjaar. Adrianus en Willem Crusio begonnen met het verkopen van ijs uit de nog steeds welbekende ijskarretjes. Destijds bestonden de ijssalons nog niet zoals we ze nu kennen. Een pand in de Van der Rijtstraat diende als productieplaats en Adrianus en Willem verkochten het ijs ver volgens in de omgeving vanuit de karren (afb.2). Coen: Het verkopen van ijs werd destijds gewoon gedaan. Ik vond een vermelding bij de Kamer van Koophandel waarin staat dat mijn overgrootvader Willem simpelweg enkele jaren nadat de firma was opgericht, was begonnen met het verkopen van ijs. Dat het zo eenvoudig is, kunnen we ons nu niet meer voorstellen. Alles omtrent de zaak staat nu keurig beschreven. Ik denk dat mensen in die tijd, ook al was het oorlog, gewoon innovatiever waren dan de mensen nu zijn. De concurrentie tussen de ijsverkopers in Bergen op Zoom was vlak voor de Tweede Wereldoorlog erg groot. Er waren onge veer zestien of zeventien verschillende ijsverkopers Afb. 1: Coen Crusio en Kiona Malinka. Foto: www.dichtbijtholen.nl. Afb. 2: Adrianus (Janus) links en Willem Crusio rechts in kostuum, samen met ijscomannen voor het ijsfabriekje van Crusio in Van der Rijtstraat 57. Foto: collectie het Markiezenhof (RINA063).

De Waterschans | 2015 | | pagina 6