Van de redactie: reactie op een iezersbrief Bart van Eekelen Bij de redactie van De Waterschans is een reactie binnengekomen van mevrouw Marian Mazairac- Juten op het artikel over Albert Jean van de Laarschot, dat was geschreven door Marianne de Hoogh- Andriessen en was gepubliceerd in De Waterschans 2015-2.1 Ten eerste wist mevrouw Mazairac-Juten te melden dat drukkerij Juten uitbrandde op vrijdag 13 ja nuari 1984 en niet, zoals het artikel vermeldde, "Bij een brand in de jaren 1970 (...)".2 [De drukkerij was gevestigd in het huis De drie Schipkens, op het adres Engelsestraat 21 te Bergen op Zoom. Na de brand was er sprake van 'het Gat van Juten' (afb. 1), B.v.E.] Ook bevatte de reactie een aanvulling op de informatie met betrekking tot het niet-gepubliceerde boek Het verzet in het Markiezaat. De vader van mevrouw Mazairac-Juten, Toon Juten, vertelde haar dat het in 1946 [hoewel reeds geheel gedrukt bij drukkerij Juten]3 niet was uitgegeven, omdat in het boek zaken worden genoemd die voor destijds nog in leven zijnde families en personen pijnlijk hadden kunnen zijn. Toon Juten besloot in het begin van de jaren 1970 om het alsnog uit te geven. Jan San ders, destijds leraar geschiedenis op het Mollerlyceum, zou het slothoofdstuk van het boek schrijven. Mevrouw Mazairac-Juten weet niet of dit gebeurd is. In een vergevorderd stadium werd het publicatie proces echter wederom gestopt, volgens mevrouw Mazairac-Juten waarschijnlijk om dezelfde reden als voorheen. In de loop der jaren is het manuscript wel ter hand gesteld aan meerdere betrokkenen en geïnteresseerden. De redactie van De Waterschans dankt mevrouw Mazairac-Juten voor haar vriendelijke reactie. Noten FAUSTD NU Ml NE 1 Marianne de Hoogh-Andriessen, 'Albert Charles Jean van de 2 Ibidem, p. 50. Laarschot. 3 Ibidem, p. 50. Een leven in drievoud', in: De Waterschans 45 (2015) 2, pp. 46-55, aldaar pp. 50, 55 (nt. 10, 11). Afb. 1. De voormalige drukkerij van Juten in de Engelsestraat, na de brand. Foto H. Bos, 14 januari 1984, collectie Het Markiezenhof. De Waterschans 4 - 2015 156

De Waterschans | 2015 | | pagina 12