Crusio dat in het vorige nummer van de Water schans is gepubliceerd. In zijn reactie gaf Dhr. Paul Sturm aan dat de twee buurpanden in de Wouwsestraat niet door Adrie Crusio zijn samengevoegd, maar door diens zoon Wim. Tevens vermeldde hij dat er ook een zoon Wim was bij Cees en Annie Crusio. Tenslotte wees Paul Sturm op families met de naam Busio in de omgeving van Breda. De neerlandicus Dr. Philip Verdult stuurde een correctie op de veronderstelde herkomst van de naam Crusio. Deze is niet uit Busio voortge komen. Dr. Verdult vernam van Prof. Christian Cannuyer, hoogleraar te Lille, dat de naam Crusio "een soort vergemakkelijking of verne derlandsing van Crusiau is". De naam wordt gedragen door een familie uit Ath, gelegen nabij Mons in Zuid-Belgie. In Ath, waar Prof. Cannuy er eveneens woonachtig is, zijn er nog steeds mensen die Crusiau heten. "Philippe Crusiau, de eerste Crusio in Bergen op Zoom, kwam aan het einde van de zeventiende eeuw naar de stad en vestigde zich in de Kortemeestraat, naast het pand van de familie De Valk."2 Dhr. Verdult verwijst hier waarschijnlijk naar Phillippus Crusio of Croijseau (1674-1749), die te Bergen op Zoom tot drie maal toe huwde met opeenvolgend Cornelia Jans Gijssens, Pieter- nella Pieters van Tichelen (1679-1 722) en Geer- trudis Huibrechts Hertighs. Bij hen kreeg Philip- pus niet minder dan zestien kinderen, van wie de achternaam Crusio op verschillende wijzen staat genoteerd in notariële akten. Naast Crusio worden ook Croijseau en Cruzio gebruikt. Vanaf de tweede helft van zeventiende eeuw wordt echter op consequente wijze Crusio als achter naam genoteerd.3 De redactie van De Waterschans dankt de heren Sturm en Verdult voor hun vriendelijke reactie. Noten Afb. 2. Ijsventer Gerard Bras op zijn vaste stek bij natuurbtad De Zanderijen, circa 1955-1965. Foto collectie Het Markiezenhof. 1 M. van der Steen, "IJs", pp. 193-195, in: W. Heijbroek (red.), Bergen op Stoom. Productiebedrijven in de Gemeente Bergen op Zoom van 1800 tot 1950, Bergen op Zoom 2009. 2 Dhr. Verdult verwijst hier naar het volgende artikel: F. Wierickx, 'Familie Crusio te Bergen op Zoom', in: De Brabantse Leeuw 36 (1987) 4. 3 http://www.vanagthoven.net/voormoeders/Crusio.htm. Op deze website is een uitgebreide stamboom terug te vinden van de familie Crusio, die van de negentiende eeuw teruggaat tot de zeventiende eeuw. 159 De Waterschans 4 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 15