Een bestemming voor het Geertruidaplein Jan Weyts Voor de bereikbaarheid en leefbaarheid van een binnenstad zijn goed gesitueerde parkeergelegenheden van belang. Het scheppen van parkeergelegenheid is echter niet eenvoudig, zeker niet in steden met een eeuwenoude kern. Met de afbraak van de brandweerkazerne in 2014 is op het noordelijk deel van het Geertruidaplein ruimte ontstaan voor de aanleg van een parkeergelegenheid, op een cruciaal punt aan de rand van de binnenstad, Het Geertruidaplein is in de jaren 1869 tot 1871 aangelegd na het slechten van de vestingwerken van de stad aan het zuiderfrontier. Het Geer truidaplein ligt in hoofdzaak op de plaats van het voormalige ravelijn Stoelemat met de bijbeho rende grachten en de restanten van het voor malige kruitmagazijn Stoelmat. Dat laatste is in 1831 ontploft, met grote schade in de directe omgeving tot gevolg. Op de vrijgekomen gronden werd tientallen jaren later een plein aangelegd op advies van F. van Gendt, de ingenieur der Ge nie belast met de ontmanteling. Het Geertruidaplein is als plein nooit een suc ces geworden. Het bleef wel een aantrekkelijke groene vlakte, een ideaal speelterrein voor de jeugd uit de omringende straten (afb. 1 en 2). Op het middenveld is in 1941 door het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening een houten gebouw opgericht dat in de oorlogsperiode als gaarkeuken dienst heeft gedaan. In 1946 is dit gebouw als visconservenfabriek in gebruik ge nomen door de fa. De Haas. In 1960 is hier een nieuwe brandweerkazerne gebouwd, waarmee het gehele noordelijke gedeelte bebouwd werd. Het zuidelijk deel bleef lang groen, tot er in de jaren negentig een parkeerterrein werd aan gelegd. Momenteel wordt hier de nieuwbouw gerealiseerd van de Bergse Dumphal, waarmee een flink aantal parkeerplaatsen verloren gaat. Op de plaats van de brandweerkazerne is een terrein ontstaan met een tijdelijke "groene" bestemming. Het was een verrassing dat het terrein als open ruimte terugkeerde en het zou zeer de moeite waard zijn om dit open karak ter te behouden. Functioneel is het een ideale plaats voor een parkeerterrein, vooral om het wat noodlijdende westelijke winkelgebied een impuls te geven1. De Vereniging Binnenstad Afb. 1. Gevelwand van het Geertruidaplein in 1904, gezien in de richting van de Zuidmolenstraat. Prentbriefkaart, collectie Het Markiezenhof. iüCrï!. De Waterschans 4 - 2015 160

De Waterschans | 2015 | | pagina 16