Het Steurke, Vismarkt 3 Jan Weyts Onderaan de Vismarkt, grenzend aan de Beeldentuin van het Markiezenhof, staat een interessant laatmiddeleeuws huis. Het is vrijwel zeker herbouwd in 1568. Eeuwenlang vormde het een geheel met het naastliggende huis nummer 4. Na aankoop door de gemeente is het door Stadsherstel gerestaureerd. Het tevoren verrichte onderzoek leverde tezamen met de vondsten tijdens de uitvoering van de restauratie voldoende aanleiding voor onderstaand artikel (afb.1). historie De eerste nu bekende eigenaar was vermoedelijk Claus Scollaert. Hij verkocht in 1411 een 'huis en erve aan de Niewe Merct', naast het hoekper- ceel. In die tijd liep er aan de achterzijde nog een straatje, in het verlengde van de Scholiersberg. De huizen daaraan werden door de heer van Bergen op Zoom gekocht, waarna het straatje is opgegaan in de achtertuin van zijn hof. In 1559 werd het 'huis en erve het Steurken' aan de Vismarkt verkocht door Cornelis Laureys, bocxmaker1, aan Jan Janszn, cleermaker. Lau reys was in dat jaar ook eigenaar van nummer 2, Cleyn Rennenberch. In 1561 verwierf Jan Janszn ook dat laatste huis. Blijkens de verkoopakte van 1 567 woonde Jan Janszn, in het Steurken omdat hij na de ver koop daar nog korte tijd bleef wonen. Vanaf die tijd moest het water van Groot Rennenberch, nummer 1, door het Steurken naar de straat geleid worden. Tevoren was dit een servituut2 voor Cleyn Rennenberch. Het lijkt er op dat in die periode een ozieloop3 tussen Cleyn Rennen berch en het Steurken door Cleyn Rennenberch in beslag genomen is. De koper van het Steur ken was Jacob Willemzn, weer een 'bocxma ker', die ook eigenaar was van de Oranjeboom, nummer 5. Een jaar later al verkocht Jacob het pand aan Pieter Franszn, een viskoper. Er zijn enkele interessante bepalingen opgenomen in de akte: 'voorscreven Pieter Franss soo wan neer hij sal willen timmeren sal mogen varen inde muere ende den daken van des vs. Jacobs huys daer neffens gestaen. Ende in dyen het noot waere te leggen een looden gote sal de cooper gehouden wesen de selve te leggen tot sijnen coste ende soo veerde hij egeene gote en leegt ende metst opt dack des vs. Jacobs sal hij tselve dack gehouden wesen dicht te houden. Insgelycks sal oock de vs coopere mogen metsen op den meur van den Cleynen Rennenborch. Ende in dyen de proprietaris van het huijs gen. Renneborch in toecomende tyden thuys hooger op wil metsen sal mogen varen inden muer vanden vercochten huijse'. Het valt dus aan te nemen, dat in 1568/1569 het Steur ken herbouwd of tenminste met een verdieping verhoogd is. t TT Afb. 1. Voorgevel na restauratie. Foto Jan Weyts. De Waterschans 4 - 2015 162

De Waterschans | 2015 | | pagina 18