(kadaster nummer G 1402) voor 1840 aan Jo hannes Kirchner, kleermaker. Simon Machiel Verhoeven kocht rond 1853 nummer 4 en voor 1884 ook nummer 3. Beide panden werden in 1884 samengevoegd (kadaster nummer G 4827). In 1883 verzocht hij vergunning te verkrijgen voor de verbouwing van de voorgevel van de huizen, toen genummerd E 21 en E 22 (3 en 4). De schetstekening ontbreekt helaas (afb. 3). Na vererving ging het perceel naar Hendrikus Kools, kleermaker. Deze splitste de huizen weer in 1 903.5 De volgende eigenaar was bakker Petrus Arnoldus Nijssen. In 1913 kwam het in eigendom van de horlogemaker Cornelis Petrus de Wit en later zijn erfgenamen. Hij vestigde hier zijn horlogemakerij. Zoon Johannes Cornelis de Wit, horlogemaker in Breda verkocht het in 1952 aan Adrianus Johannes Crijnen, drankslijter, metse laar en winkelier. In 1969 was het in handen van Franciscus G.A. de Pree, caféhouder. Deze had naast nummer 3 ook de nummers 4, 5, 6 en 7 in enkele jaren tijd verworven en er horecazaken in gevestigd. In 2010 is het pand aangekocht door de gemeente Bergen op Zoom en in samenwer king met Stadsherstel gerestaureerd. Getracht is toen ook nummer 4 te verwerven om beide delen gelijktijdig te kunnen restaureren en mogelijk weer te verenigen. Helaas is dat niet gelukt. bouwwerken Het huis is gelegen aan de westzijde van de Vismarkt (thans St. Catharinaplein). Aan de ach terzijde grenst het aan de tuin van het Markie zenhof. Het is de zuidelijke helft van een eertijds groter pand, dat een geheel vormde met Vis markt 4. Dat grotere pand is een langshuis, een huis met de kap evenwijdig aan de rooilijn. In de diepte is het huis ongedeeld. Het telt een kelder, twee bouwlagen, een zolder en een vliering. Op merkelijk is dat de verdiepingsbalklaag drie tra veeën diep is en de moerbalken evenwijdig met de rooilijn liggen. In de zolderbalklaag daaren tegen ligt de moerbalk loodrecht op de rooilijn. De zolder telt twee traveeën, waarbij het spant dus de ruimte in tweeën deelt (afb. 4 en 5). De kap bestaat uit tweejukkige eiken schaar- gebinten,6 zonder nokgebint. De oude dakspo ren zijn alle rond het midden van de twintigste eeuw verwijderd. De verplaatsing van blokkeels7 duidt er op dat de spanten hergebruikt zijn: het blokkeel aan de achterzijde is 56 cm lager her plaatst; dat aan de voorzijde 18 cm hoger. Ook de aan de dekbalken aanwezige doorstekende pennen voor de bevestiging van daksporen dui den op hergebruik van een oorspronkelijke con structie uit de vijftiende eeuw. De windschoren op de eerste zolder zijn gepend in de flieringen;8 Afb. 3. De Vismarkt aan het begin van de twintigste eeuw. Glasnegatief, collectie Het Markiezenhof. De Waterschans 4 - 2015 164

De Waterschans | 2015 | | pagina 20