een met natuurstenen dekplaten afgewerkte trap naar de straat. Aan de noordzijde is er een voormalig gat in het gewelf en een dichtgezette opening naar de straat. Het betreft hier waar schijnlijk een restant van de keldertoegang die in 1634 gedicht moest worden en nu ook de perceelgrens nog overschrijdt. Aan de achter zijde van de kelder is geen opening zichtbaar. Toch moet daar redelijkerwijs vroeger wel een uitgang of koekoek geweest zijn. De kelder on der nummer 4 is ongeveer even lang als die van nummer 3 maar erg smal en taps, van aan de voorzijde 190 cm naar achter toelopend tot 150 cm. In 1883 is de voorgevel in opdracht van S.M.C. Verhoeven verbouwd, tezamen met die van nummer 4. Toen zullen de puien tot stand geko men zijn die op de foto uit 1934 zichtbaar zijn.10 In 1967 is parterre de achtergevel weggebroken en is een nieuwe trap gemaakt; het erf is toen dichtgebouwd. Opdrachtgeefster was de wedu we De Pree-Oostvogels.11 Later in de twintigste eeuw zijn er aan de achterzijde meerdere bouw werken (zonder vergunning?) toegevoegd, met platte of met golfplaten afgedekte daken. Het huis vertoont een sterke verzakking in zui delijke richting en een wat minder sterke in oostelijke richting. Het totale verval in de zol dervloer van noordwest naar zuidoost bedroeg bij de aanvang van de restauratie 31 cm. De verzakking was ook aanwezig in de verdiepings balklaag, zij het dat daar het verval niet meer dan 20 cm was. De zetting moet dus al begon nen zijn na de bouw in 1568 en begin zeventien de eeuw nog doorgegaan zijn. Als de vloeren in oorsprong aansluitend in Vismarkt 4 doorlopen kan dat een verklaring zijn voor de hogere posi tie van de verdiepingsvensters in de voorgevel in nummer 4 en voor de verzwaring van de puilijst uit 1883 in nummer 3. Vastgesteld is wel, dat Afb. 7. Dichtgezette lampnis. Foto Jan Weyts. Afb. 8. Kelder na restauratie. Foto Jan Weyts. De Waterschans 4 - 2015 166

De Waterschans | 2015 | | pagina 22