zichte van de stuwwal. Dan zouden echter wel de onderhandelingen met België weer geopend moeten worden over de plaats van de grensover gang.13 Voorts moest er nader bekeken worden of de Zoomweg westelijk of oostelijk langs Vre derust zou lopen. En kon de weg geen gebruik maken van de omlegging bij de Steenbergen (de provinciale randweg die tussen het vestingstadje en Welberg aangelegd zou gaan worden)? De werkgroep concludeerde dat een verschui ving van de weg in westelijke richting om pla nologische, milieukundige en verkeerskundige redenen een betere keuze was dan het oor spronkelijk voorgestelde tracé. Door bunde ling met de Randweg-Oost en de omlegging bij Steenbergen was deze variant bovendien renda beler dan de andere. Alleen, zo schrijft Wester terp: "De prognoses van de verkeerintensiteiten zijn evenwel van dien aard, dat aan de aanleg van de Zoomweg in zijn totaliteit geen hoge pri oriteit toegekend kan worden." Toch stelde de minister voor om een diepgaand tracéonderzoek te starten, omdat een planologische vastlegging van het tracé noodzakelijk was om de ruimte hiervoor te kunnen reserveren.14 Nieuwe tracéstudies In 1977 verscheen het Structuurschema Verkeer en Vervoer: een beleidsdocument van minister Westerterp, samen met zijn collega van Ruim telijke Ordening, Gruijters. Dit beleidsplan liet een terughoudendheid zien in de aanleg van nieuwe wegen. Een aantal wegen uit het Rijks wegenplan van 1968 was dan ook van de kaart verdwenen. De Zoomweg stond er echter nog steeds op.15 Na het verschijnen van het rapport stemden alle gemeenten in met de uitkomsten van het on derzoek en wachtten zij geduldig af.16 Rijkswa terstaat begon met het uitvoeren van een diep gaand tracéonderzoek naar de nieuwe variant van de Zoomweg. Alleen in Steenbergen begon nen nu discussies op te laaien over de mogelijk heid dat de geplande randweg om Steenbergen Afb. 5. De aanleg van de A4 nabij Halsteren. Foto Heemkundekring Halchterth, collectie Het Markiezenhof. De Waterschans 4 - 2015 174

De Waterschans | 2015 | | pagina 30