HOFZAALLEZINGEN 2016 CULTUURHISTORIE ROND BERGEN OP ZOOM Voor de zeventiende keer wordt een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof te Bergen op Zoom en worden georganiseerd door Het Markiezenhof, de Geschiedkundige Kring en de Heemkundekring Halchterth. Dinsdag 1 maart 2016 Op zoek naar de Romeinen Marco Vermunt Opgravingen in en rond de binnenstad van Ber gen op Zoom tonen aan dat de omgeving in de Romeinse tijd bewoond werd en dat er zelfs sprake was van een bovenregionale aardewerk productie. Dat werpt nieuw licht op de haven: als er pottenbakkers actief waren, dan moet er ook een klein haventje zijn geweest van waaruit de producten verscheept konden worden. Is het mogelijk om daar sporen van terug te vinden? De opgravingen op het voormalige Nedalco-ter- rein probeerden daar antwoord op te geven. De resultaten van dit onderzoek zullen vergeleken worden met eerdere opgravingen rond de haven Dinsdag 8 maart 2016 8 maart 1814: "Vergeten Oorlog" Pieter Geertsma Op 30 november 1813 landde de Prins van Oranje in Scheveningen. Nederland leek bevrijd. Maar Napoleon was nog niet verslagen. Bergen op Zoom bijvoorbeeld, was nog in Franse han den. De Britse generaal Graham besloot op 7 maart 1814 door een "attaque de force" de ves ting in te nemen. Wij volgen de krijgshandelingen die in de avond van 8 maart aanvingen, vooral die van "den moedigen luitenant-kolonel Carleton", die bij de aanval omkwam. De verdedigende Fransen sloegen de Britten, die zware verliezen leden, terug. Om 9.00 uur in de ochtend van 9 maart werd een wapenstilstand van kracht. Een bescheiden monument herinnert aan Li eutenant-Colonel George Carleton, 33 jaar oud, "gesneuveld in de vesting Bergen op Zoom". Afb. 1. Opgraving op het Nedalcoterrein in 2012: de punt van het hoornwerk Beckaff. Foto Marco Vermunt 179 De Waterschans 4 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 35