Dinsdag 15 maart 2016 De weervissers van Bergen op Zoom Marc van der Steen Vanaf de zeventiende eeuw wordt vanuit Bergen op Zoom en Tholen gevist door middel van weren in de Oosterschelde. Eén familiebedrijf uit Ber gen op Zoom heeft nog drie weren in gebruik. De weervisserij is echter meer dan het vangen van vis. Het is een oude traditie die hoort bij Bergen op Zoom en de Brabantse Wal; en de ansjovis is onderdeel van het AAA-menu. In de lezing gaat Marc van der Steen in op de ontstaansgeschiede nis van het gebied, de eeuwenoude vangstme thode van de weervisserij, de vissers, de vis en de bereiding van de vis. De vele unieke afbeeldingen komen uit familiealbums en zijn nooit eerder toe gankelijk geweest voor een breed publiek. Na de lezing voelt u zich erfgenaam van het prachtige erfgoed dat weervisserij is. Dinsdag 22 maart 2016 Twee eeuwen schippers en scheepvaart in Bergen op Zoom Van beurtvaart en 'brede beurt onder zeil' naar een inland barge terminal Gerrit Groeneweg De haven van Bergen op Zoom is eeuwenlang de levensader van de stad geweest. Goederen transport met paard-en-kar over de onverharde zandwegen kan niet op tegen het vrachtvervoer door efficiënt georganiseerde beurtschippers met hun zeilende bedrijfsvaartuigen. In 1824 telt de Bergse "vloot", behalve een reeks vissers schuitjes, een veertigtal vrachtschepen. De helft daarvan onderhoudt een vaste beurtvaartver- binding, de andere varen in "de brede beurt", de wilde binnenvaart. De ontwikkelingen gaan snel: er verschijnen stoomboten die lijnverbindingen gaan onderhouden, zeilschepen krijgen een bui tenboordmotor, houten schepen maken plaats voor ijzeren en later stalen vaartuigen. Veel bedrijvigheid is inmiddels verdwenen, in twee eeuwen tijd verandert er veel, maar het principe van de beurtvaart floreert weer. Over de weg, maar ook op het water, zoals de Markie- zaats Container Service (MCT), waar grote con tainerschepen volgens een stipt tijdschema een vaste lijndienst onderhouden, zoals de Bergse beurtschippers dat in 1800 met hun zeilscheep jes deden. Afb. 2. Stadsarcheoioog Marco Vermunt in een werkput op het Nedalcoterrein. De ophopingslagen dateren van circa 1200 tot 1740. Foto Marco Vermunt De Waterschans 4 - 2015 180

De Waterschans | 2015 | | pagina 36