Karel Philip Theodoor van de Palts-Sulzbach, verlicht vorst en afwezige markies Yolande Kortlever Naar aanleiding van de feestelijke onthulling van het portret van Karel Philip Theodoor van de Palts-Sulzbach tijdens de Vriendenavond op 6 oktober 2015 hield ik een lezing over het leven van Karel Theodoor (1724-1799).1 Hij was de voorlaatste markies van Bergen op Zoom. Die lezing heb ik bewerkt tot onderstaand artikel. Karel Theodoors jeugdjaren Karei PhiLip Theodoor werd in de nacht van 10 op 11 december 1724 geboren op kasteel Dro- genbosch vlakbij Brussel. Zijn ouders waren Marie Henriëtte de la Tour d'Auvergne (1 708 1 728), ook markiezin van Bergen op Zoom, en prins Johan Christiaan van de Palts-Sulzbach (1700-1733) uit het Huis Wittelsbach. Johan Christiaan was de zoon van Theodoor, palts graaf van Sulzbach. Sulzbach was een klein vorstendom in de Oberpfalz. Het echtpaar kreeg drieënhalf jaar later, op 29 mei 1728, ook een dochtertje dat helaas dezelfde dag nog overleed. Marie Henriëtte overleed een maand later aan de gevolgen van die bevalling. Karel Theodoor erfde hierdoor haar Nederlandse bezittingen, ook al was hij nog maar drieënhalf jaar oud. Zijn erfenis bestond uit het markiezaat Bergen op Zoom, de heerlijkheden Borgvliet en Sint Michielsgestel. Zijn oudoom Karl Philipp van de Palts-Neuburg, keurvorst van de Palts, werd zijn voogd. Totdat Karel Theodoor meerder jarig zou worden werd het bestuur over deze bezittingen overgedragen aan zijn overgroot moeder Marie Henriëtte Theresia del Caretto, hertogin-weduwe van Arenberg en Aerschot. In de praktijk liet zij het bestuur uitvoeren door de Domeinraad die in het Markiezenhof zetelde.2 De overgrootmoeder nam ook de opvoeding van de jonge Karel Theodoor op zich in haar kasteel Drogenbosch. Later werd zij in de opvoeding bijgestaan door de jezuïetenpater Seedorf en Albert Josef, markies d'Ittre. Karel Theodoor kreeg een streng katholieke opvoeding.3 Vijf jaar later, in 1733, overleed ook zijn vader Johan Christiaan van de Palts-Sulzbach. Karel Theodoor erfde nu ook de bezittingen van zijn vader en was daarmee paltsgraaf van Sulzbach geworden. Het jaar daarop werd hij door zijn oudoom Karl Philipp naar diens gloednieuwe paleis te Mannheim gehaald voor het vervolg van zijn opvoeding. Zijn overgrootmoeder was boos en intens bedroefd door zijn vertrek. Karel Theodoor werd nu verder opgevoed door de Je zuïeten. Daarna studeerde hij gedurende twee jaar rechten, economie en geschiedenis aan de universiteiten van Leiden en Leuven. Uiteraard Afb. 1. Jeugdportret van Karet Theodoor omstreeks 1727, vermoedelijk door Konrad Manntich. Collectie Kurpfatzisches Museum te Heidelberg. 11 De Waterschans 1 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 11