kreeg hij als vorst ook een militaire opleiding, maar zijn interesse ging meer uit naar de kun sten en wetenschappen.4 Een gearrangeerd huwelijk Op 17 januari 1742 trad de zeventienjarige Karel Theodoor te Mannheim in het huwelijk met zijn volle nicht Elisabeth Augusta van de Palts, de oudste kleindochter van keurvorst Karl Philipp. Het huwelijk vond plaats op de verjaardag van Elisabeth Augusta, die toen eenentwintig jaar oud werd. Keurvorst Karl Philipp had hun ver loving al vóór het overlijden van Karels vader Johan Christiaan geregeld. Omdat zijn enige dochter en haar echtgenoot al waren overleden zorgde Karl Philipp hiermee dat het voortbe staan van zijn "vlees en bloed" in ieder geval in vrouwelijke lijn zou worden gewaarborgd.5 Bovendien zouden zijn bezittingen in de fami lie blijven. Het huwelijk van Karel Theodoor en Elisabeth Augusta werd met pracht en praal omgeven. De feestelijkheden duurden maar liefst vier dagen. Bijna alle regerende leden van het Huis Wittelsbach, zowel van de tak van de Palts als die van Beieren, waren bij het hu welijk aanwezig. Er waren zoveel gasten geko men, dat er in de ridderzaal alleen ruimte was voor de vorstelijke personen om te dansen. De oude keurvorst Karl Philipp 'danste' ook mee. Gezeten in een rolstoel liet hij zich tijdens een menuet rondrijden op de dansvloer. Door een stuurfout van zijn begeleider belandde hij bijna op de vloer.6 Het is bekend dat Karel Theodoor zich aan vankelijk niet echt thuis voelde aan het hof te Mannheim. Hij trok zich veel in zichzelf terug. De enigen in wie hij vertrouwen had waren zijn opvoeders Seedorf en d'Ittre, die met hem wa ren meegekomen uit Drogenbosch. Zijn echt genote Elisabeth Augusta was uit geheel ander Afb. 2. Rechts het portret van keurvorst Kart Phitipp en tinks het standbeeld van Karet Theodoor in de ridderzaal van het pateis te Mannheim. Het marmeren standbeetd is gemaakt door Peter Anton von Verschaffett, 1755-1760. Foto auteur. De Waterschans 1 - 2016 12

De Waterschans | 2016 | | pagina 12