achttien jaar in december 1742 werd hij nu re gerend markies van Bergen op Zoom, maar hij Liet, net zoals zijn overgrootmoeder, het bestuur over aan de Domeinraad en kwam niet eens naar Bergen op Zoom voor zijn inhuldiging. Of Karel Theodoor tijdens zijn jeugd Bergen op Zoom heeft bezocht is helaas niet bekend. In ieder geval is hij tijdens zijn regeringsperiode niet in Bergen op Zoom geweest. Als antwoord op de uitnodiging van het stadsbestuur in 1755 om naar Bergen op Zoom te komen, stuurde hij een portret van zichzelf en van zijn echtgenote Elisabeth Augusta. Deze zijn te bezichtigen in het Markiezenhof in de Theodoorkamer op de eerste verdieping.9 Karel Theodoor was zich zeer bewust van zijn status als keurvorst en hanteerde een strak protocol aan zijn hof. Hij regeerde absolutistisch: alles voor het volk, maar niet door het volk. Daar tegenover staat dat Karel Theodoor mak kelijk te beïnvloeden was en hij stond bekend om zijn conflictvermijdende houding, wat niet echt handig was bij intriges aan het hof. Men zei wel dat hij zich meestal liet leiden door degene die hij het laatst op audiëntie had gesproken.10 Karel Theodoor werkte hard als vorst. Hij had een regelmatig leven, stond vroeg op, meestal om vijf of zes uur 's ochtends, nam na het ont bijt kennis van de lopende regeringszaken, ging naar de mis, hield audiëntie, dineerde, ging naar de schouwburg en ging iedere dag stipt op dezelfde tijd naar bed. Tijdens de 35 jaar van zijn regering in de Palts nam hij deel aan zo'n 1000 ministeriële vergaderingen en besliste hij over ongeveer een kwart miljoen verzoekschrif ten. Markies d'Ittre was inmiddels opgeklom men tot eerste minister.11 Vorstelijk leven aan het hof te Mannheim Vanaf het moment dat Karel Theodoor zijn oud oom in 1 742 opvolgde als keurvorst van de Palts Afb. 5. Markies Karei Phiiip Theodoor van de Paits-Suizbach en zijn echtgenote Elisabeth Maria Aloyse Augusta van de Palts. Anoniem, 1755. Collectie Markiezenhof. De Waterschans 1 - 2016 14

De Waterschans | 2016 | | pagina 14