te ingangen, ieder aan een kant van het altaar, met toegang tot de keurvorstelijke loges (zie afb. 10). Tijdens de mis zaten beide echtelieden tegenover elkaar, ieder in zijn/haar eigen loge. Het voortbestaan van de dynastie bleef lang on zeker; Elisabeth Augusta werd maar niet zwan ger. Bedevaarten en bezoeken aan kuuroorden mochten niet baten. Zelfs Karel Theodoor werd medisch onderzocht en werd vermoedelijk ge opereerd. Tevergeefs, alle hoop van de keurvor stin op een zwangerschap verdronk "zoals de Egyptenaren verdronken in de Rode Zee", zoals iemand sarcastisch opmerkte.15 Elisabeth Augusta raakte na bijna twintig jaar huwelijk toch eindelijk zwanger. Helaas stierf het kind al tijdens de bevalling (28 juni 1761). Het was een jongetje, Frans Lodewijk Jozef genaamd. De zware bevalling werd Elisabeth Augusta bijna fataal. Daarna weigerde zij elk lichamelijk contact met haar man om zo een voor haar risicovolle zwangerschap te voorko men. Alle hoop op nakomelingen was hiermee voorgoed vervlogen. Het huwelijk was al niet goed en leed hier nog verder onder; dit verlies dreef de beide echtelieden zelfs uit elkaar. Ka- rel Theodoor had hierna diverse verhoudingen met andere vrouwen. Vanaf 1768 brachten ze jaarlijks ieder afzonderlijk de zomer door in hun eigen zomerslot: Elisabeth Augusta in slot Oggersheim en Karel Theodoor in slot Schwet- zingen. Zelfs in de winter gingen ze afzonderlijk van elkaar op jacht.16 In zijn jonge jaren ging Karel Theodoor meer dere keren per week op jacht, in het najaar zelfs om de dag. Op latere leeftijd werd dit proble matischer na enkele vallen van de keurvorst. Bovendien had hij inmiddels ook last van even wichtsstoornissen. Tevens speelden bezuinigin gen een rol: de kosten van zo'n georganiseerde drijfjacht met groot gezelschap en windhonden waren immers behoorlijk hoog. Vanaf het mid den van de jaren zeventig van de achttiende eeuw ging Karel Theodoor nog maar zo'n twee a vier keer per jaar op jacht.17 Kunsten en wetenschappen Karel Theodoor was een hartstochtelijk muziek beoefenaar; hij bespeelde de traverso (voorlo per van de dwarsfluit). Ook Elisabeth Augusta bespeelde een muziekinstrument, vermoedelijk het klavecimbel. Karel Theodoor spande zich persoonlijk in om de Mannheimse (toon)kunst naar een hoger niveau te brengen. Hier had hij Afb. 10. Het attaar in de Jezuïetenkerk te Mannheim met tinksboven de ingang naar de loge van Elisabeth Augusta en rechtsbo ven de ingang van Karet Theodoor. Boven de ingang hangt van ieder een portret. Foto auteur. 17 De Waterschans 1 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 17