jaarlijks, maar kwamen er in de tussenliggende jaren operettes voor in de plaats. Kennelijk wa ren die producties goedkoper. Ook de toneelvoor stellingen aan het hof kregen te maken met bezuinigingen: de populaire Franse komedie werd vanaf 1770 vervangen door het goedkopere Duit se toneel. De pracht van de Barok aan het hof van Mannheim verloor daardoor wat aan glans.21 Karel Theodoor verdiepte zich in de natuurwe tenschappen, met name in de meteorologie, de cartografie en de elektriciteit. Hij liet graag uitvinders hun nieuwe uitvindingen demonstre ren aan het hof, zoals de Amerikaan Benjamin Franklin met zijn bliksemafleider.22 In 1763 werd te Mannheim een keurvorstelijke Academie van Wetenschappen opgericht, nauw verbonden aan het hof, en al eerder, in 1757, een Academie voor teken- en beeldhouwkunst. In het paleis werden in de nieuwe oostelijke vleugel speciale tentoonstellingsruimten ge creëerd voor de keurvorstelijke verzamelingen. Naast een oudere schilderijenverzameling kwam er nu ook een kabinet met kopergravu res, een naturaliënkabinet en achter de Jezuïe tenkerk een sterrenwacht. Deze waren er niet alleen voor de liefhebberij van de vorst, maar waren ook toegankelijk voor geïnteresseerde leken en wetenschappers.23 Zijn overgrootmoeder had Karel Theodoor de liefde voor geschiedenis en literatuur bijgebracht. In tegenstelling tot zijn oudoom Karl Philipp las hij dagelijks meerdere uren. Hij had interesse in de denkbeelden van de Verlichting en kende het werk van onder andere Voltaire, die ook gastvrij werd ontvangen aan het hof te Mannheim.24 Dankzij Karel Theodoor kwam er ook een grote hofbibliotheek. Deze stelde hij in 1763 driemaal per week open voor geïnteresseerden. Aan het einde van de achttiende eeuw was deze biblio theek uitgegroeid tot één van de grootste in Eu ropa, met zo'n 100.000 boeken.25 Eenmaal keurvorst geworden bleek Karel Theo door een joviaal karakter te hebben en werd hij zeer populair bij de bevolking. Hij werd be wonderd om zijn intellectuele interesses, zijn tolerantie en zijn voorliefde voor de kunsten. Opmerkelijk was zijn gedrag voorafgaand aan een concert van Wolfgang Amadeus Mozart in november 1 777: Karel Theodoor pakte zelf zijn stoel op en ging vlak naast het klavier bij Mozart zitten. Dit was zelfs in het progressieve Mannheim hoogst ongebruikelijk. Karel Theo door verpersoonlijkte als het ware het tijdperk van de Verlichting. Karel Theodoors maïtresses Karel Theodoor leidde een turbulent leven en had diverse buitenechtelijke liefdesverhoudin- Afb. 15. De bibliotheektafel van Karel Theodoor door Franz Zeiler. Reproductie, het origineel stond oorspronkelijk in de Hofbibliotheek. Foto Ottheinrich Hauck, Mannheim 1973. 19 De Waterschans 1 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 19