ring van de Palts. De prijzen van de huizen te Mannheim zouden met wel 50 procent kelderen, zo vreesde men.30 Het viel uiteindelijk wel mee met de rampspoed en de stad bleef een belangrijk centrum voor kunsten en wetenschappen met Karel Theodoor als sponsor, maar nu vanuit Beieren. Elisabeth Augusta was in eerste instantie mee verhuisd naar München, maar zij voelde zich niet thuis in Beieren en haatte inmiddels haar echtgenoot.31 Ze verbleef er slechts twee win ters. In 1781 keerde zij met haar hofhouding terug en werd Mannheim haar winterverblijf. Oggersheim bleef haar zomerverblijf.32 Hiermee was het huwelijk weliswaar niet officieel voorbij, maar wel in de praktijk. Karel Theodoor zelf was ook niet meer zo ge lukkig als in Mannheim; hij had een hekel aan de Beierse hoofdstad. Hij vond de inwoners kleinburgerlijk en had regelmatig aanvaringen met de banken en de burgerij. Het Mannheimse stadsbestuur schreef regelmatig aan Karel Theo door: "Komt U toch terug naar waar U thuis hoort!" Maar hij kon niet terug, afgezien dan van korte bezoeken.33 Geliefd was Karel Theodoor overigens niet in München. Meerdere keren probeerde hij zijn keurvorstendom Beieren te ruilen voor de Oos tenrijkse Nederlanden (het gebied dat ongeveer het huidige België omvatte) dat in bezit was van Oostenrijk. Dit is echter nooit gelukt: Frederik de Grote, koning van Pruisen, was hier name lijk fel op tegen. Hij wilde koste wat het kost voorkomen dat Oostenrijk nog machtiger zou worden.34 Elisabeth Augusta overleed op 17 augustus 1794. Al een half jaar later huwde de 71-jarige Karel Theodoor de 19-jarige Maria Leopoldine van Oostenrijk d'Este. Zij was een kleindochter van keizerin Maria Theresia en een dochter van Ferdinand, aartshertog van Oostenrijk. Maria Afb. 18. Staatsieportret van Karet Theodoor door Johann Wilhelm Hoffnas, 1792 (kopie naar Pompeo Girotamo Batoni, 1775). Cottectie ReiB-Museum Mannheim. Afb. 19. Portret van Maximitiaan IV Joseph, keurvorst van de Patts en Beieren. Hij was de laatste markies van Bergen op Zoom. In 1806 werd hij koning van Beieren. Cottectie Staatti- che Schtösser und Garten Baden-Württemberg. De Waterschans 1 - 2016 22

De Waterschans | 2016 | | pagina 22