LeopoLdine weigerde elk lichamelijk contact met Karel Theodoor, zodat ook dit huwelijk kin derloos bleef.35 Karel Theodoor kreeg op 12 februari 1799 een beroerte tijdens een kaartspel en stierf vier da gen later. Omdat hij geen wettige nakomelingen had werd hij opgevolgd door zijn neef Maximili- aan Joseph van de Palts-Zweibrücken.36 Karel Theodoor werd begraven in de Theatinerkerk te München. Tot besluit We gaan nog even terug naar Bergen op Zoom. Eind 1794 vielen Franse troepen de Nederlan den binnen en ook Bergen op Zoom moest ca pituleren (25 januari 1 795). De Franse periode was begonnen (1795-1814). Bij de capitulatie van Bergen op Zoom was afgesproken dat de rechten en bezittingen van de markies zijn ei gendom zouden blijven. Niettemin werden deze toch door de Franse Republiek ingelijfd. Door de Franse verovering verloor Karel Theodoor dus zijn markiezaat en andere Nederlandse be zittingen aan Frankrijk.37 Op 16 mei 1795 sloot Frankrijk vrede met de nieuwe Bataafse Republiek (ongeveer het hui dige Nederland zonder Staats-Vlaanderen en Staats-Limburg). De Bataafse Republiek ver kreeg nu de soevereiniteit over het markiezaat, maar kreeg de voormalige bezittingen van de markies niet in eigendom. Karel Theodoor maakte nog steeds aanspraken op zijn Neder landse bezittingen. Namens hem verzochten Bataafse ministers en de Nationale Vergade ring herhaaldelijk Frankrijk om de markies zijn rechten en bezittingen terug te geven zoals bij de capitulatie was afgesproken, echter zonder resultaat.38 Deze situatie veranderde in 1800 toen Frankrijk in geldnood kwam. Er werd een verdrag geslo ten waarbij de Bataafse Republiek in het bezit kwam van alle door Frankrijk in beslag geno men gebieden op het Nederlandse grondgebied. Hiervoor werden zes miljoen francs aan Frank rijk betaald. De nieuwe markies, Maximiliaan Joseph, protesteerde hiertegen en bleef aan spraak maken op zijn Nederlandse bezittingen. Een jaar later kocht de Bataafse Republiek hem af met maar liefst anderhalf miljoen gulden (2 maart 1801) en deed Maximiliaan op 28 mei 1801 schriftelijk afstand van zijn rechten op het markiezaat Bergen op Zoom en de heerlijkhe den Borgvliet en Sint-Michielsgestel.39 Vanaf dat moment kon niemand meer aanspraak maken op het markiezaat van Bergen op Zoom, alhoewel Maximiliaan nog tot 1804 het kwartier Bergen op Zoom, en dus de titel van markies, in zijn wapen bleef voeren.40 Noten: Afb. 20. Het wapen dat Maximiliaan IV Joseph voerde van 1799 tot 1804, met een kwartier Bergen op Zoom. Bron: Katepanomegas, 2012: <https://commons.wikimedia.org/ wiki/File:CoA_Kurpfalz-Bayern_1799-1804.svg> (2016). 1 Omdat Karel Theodoor markies was van Bergen op Zoom en dit artikel in Bergen op Zoom wordt gepubliceerd, heb ik er voor gekozen om zijn Nederlandse naam te gebruiken. 2 Willem A. van Ham, 'Karl Theodor - sein Erbe in den Nieder- landen und sein Andenken in Bergen op Zoom'. In: Heimat zwi- schen Sülz und Dhünn. Geschichte und Volkskunde in Bergisch Gladbach und Umgebung, Heft 10 (2003), 2; W.A. van Ham, Het doorluchtige huis van Bergen op Zoom. Zaltbommel 1977, 38. 3 Stefan Mörz, Haupt- und residenzstadt. Carl Theodor, sein Hof und Mannheim. Mannheim 1998, 35. 4 H. Rall, Kurfürst Karl Theodor: regierender Herr in sieben Lan- dern. Mannheim 1993, 13-14. 5 Mörz, 30. 23 De Waterschans 1 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 23