—4 van ceremonies (afb. 2).28 In 1725 werd begonnen met de interieurafwerking van de eerst gebouw de delen van het corps de logis en de aangren zende westelijke zijvleugel of Ehrenhof-vleugel. Op 22 november 1731 waren de keurvorstelijke privévertrekken, het centrale trappenhuis (afb. 3) en de Ridd erzaal, alle gesitueerd in het corps de logis, bouwkundig voltooid en ingericht en nam Karl Philipp feestelijk zijn intrek in het nog onvoltooide paleis. Hiermee werd een bouwperiode afgesloten.29 Vanaf 1736-1737 werd verder gewerkt aan de voltooiing van het oostelijke deel van het corps de logis en van de Ehrenhof-vleugels en aan de oprichting van een operagebouw (voltooid 1742) en dienstgebouwen.30 Karl Philipp had in zijn nieuwe paleis traditio neel op de eerste verdieping, de bel etage, zijn woonvertrekken laten inrichten. Dit relatief grote Paradeappartement lag aan de westelijke zijde van het corps de logis (4-12) en bestond - vanaf het trappenhuis (2) en de Ridderzaal (1), dat is de gangbare looproute voor gasten die toegang mochten verkrijgen - uit twee antichambres (4, 5), een audiëntievertrek (6), een conferentiever- trek (7), twee kabinetten (8, 9) en een garderobe (10; laatstgenoemde drie in de hoektoren) en in de aangrenzende Ehrenhof-vleugel een pa radeslaapvertrek (12-14) en vertrekken van de geheimraad van de vorst. De twee kabinetten vormden de uitspringing van het risaliet in de tuingevel (de hoektoren) en waren kunstkabinet ten, gevuld met uit de residentie te Düsseldorf overgebrachte werken. De garderobe was een kleine ruimte in de toren, die tevens fungeerde als verblijf- en slaapvertrek van de kamerheer. Naast dit privéappartement heeft Karl Philipp de beschikking gehad over een appartement de commodité, een serie private vertrekken waar het hofceremonieel nauwelijks gold. Dit was het op de begane grond en onder zijn appartement gelegen Gartenappartement, maar over de inrich ting hiervan is niets bekend.31 Volgens de traditie en de eisen van symmetrie zou aan de andere zijde van de centrale vleugel en op de zelfde etage (aan de oostelijke zijde van de vleugel) het paradeappartement van de keurvorstin gesitueerd moeten worden. Om dat Karl Philipp ten tijde van de bouw echter weduwnaar was, werd er geen tweede appar tement ingericht, maar in plaats daarvan een Staatsappartement, dat voor officiële ontvangsten en audiënties gebruikt werd. De toenmalige maT- tresse en sinds 1729 morganatische echtgenote van Karl Philipp, Violanta Maria Theresia, gravin van Thurn und Taxis (t 1734), kreeg vanwege haar lagere status dan haar echtgenoot een ap partement toebedeeld dat was gesitueerd in een mezzanine in de westelijke hoektoren, boven het appartement van Karl Philipp.32 Het Staatsappar tement, het meest representatieve appartement, was gesitueerd links van de grote Ridderzaal, zoals in Versailles.33 Aan dit appartement, be stemd voor huisvesting van hooggeplaatste gas ten, werd verder gewerkt vanaf 1736. Het werd in januari 1742 voltooid met het oog op de tijdelijke huisvesting van Carl Albrecht, de latere keizer Carl VII (afb. 4). Het bestond, vertrekkend vanuit het trappenhuis en de opvolgende Ridderzaal, uit twee antichambres (waarvan de tweede tevens als eetkamer fungeerde), een audiëntievertrek en een slaapvertrek. Aangrenzend in de ooste lijke vleugel van de Ehrenhof of cour d'honneur werd omstreeks januari 1742 (tijdelijk) een twee de appartement ingericht, voor de toekomstige keizerin.34 Ook werd in 1741-1742 de westelijke zijvleugel voltooid, waarin de vertrekken liggen Afb. 2. Detail van de plattegrond van de bel etage van de residentie te Mannheim, situatie rond het midden van de achttiende eeuw. 1- "Grand Sallon" met terras; 2- vestibule; 3- corridor; 4-11- "Appartement de l'Electeur", keurvorstelijk appartement; 4- eerste antichambre; 5- tweede antichambre; 6- audiëntievertrek; 8-11- hoektoren; 12- corridor; 13-19- ap partement keurvorstin; 18- antichambre; 19- salon/zaal; 20- corridor. Boven het corps de logis met de westelijke hoektoren en rechts de westelijke Ehrenhof-vleugel. Van de vertrekken die aanvankelijk werden bewoond door Carl Theodor en Elisa beth Augusta is hier het eerste afgesneden. Beeld auteur De Waterschans 1 - 2016 28

De Waterschans | 2016 | | pagina 28