die aanvankelijk werden bewoond door Clemens August, aartsbisschop van Keulen uit het huis Wittelsbach, en later door Carl Theodor en zijn echtgenote. Het echtpaar had hier zes vertrek ken ter beschikking, waaronder een gezamenlijk slaapvertrek.35 Bij het overlijden van Karl Philipp op 31 december in 1742 in Mannheim was dit pa leis (dat uiteindelijk meer dan twee miljoen gul den zou gaan kosten) echter nog niet voltooid.36 Ook de voltooiing van de residentie te Mannheim door Carl Theodor was ingegeven door het be leid van zijn voorganger. Carl Theodor bouwde letterlijk voort op wat onder Karl Philipp gereali seerd was. De residentie beschikte over alle be nodigde faciliteiten, volgens de opzet en disposi tie die het eigentijdse hofceremonieel verlangde. De hoeveelheid beschikbare vertrekken groeide met de voltooiing van het complex. Het gebruik van de ruimtes veranderde daardoor, maar ook omdat Carl Theodor andere wensen had dan zijn voorganger. Voor grote investeringen ontbra ken de financiële middelen, maar wel werden interieurs verbouwd, waaronder het apparte ment van hem en zijn echtgenote.37 Elisabeth Augusta en haar zwager Friedrich Michaël van de Palts-Zweibrücken stimuleerden de nieuwe vorst om de bouw van de residentie te voltooien. Van december 1750 tot omstreeks 1760 werd de oostelijke vleugel van de residentie vervol maakt en werd het complex uitgebreid met een bibliotheek, stalgebouw en galerijvleugel. Dit geschiedde sinds 1751 onder leiding van hofar chitect Nicolas de Pigage (1723-1796), die sinds 1752 hoofdbouwdirecteur of hofarchitect was. Later was De Pigage, als hoofd van de Hof-Bau- und -Garten-Kommission verantwoordelijk voor het onderhoud van de vorstelijke paleizen.38 Onder Carl Theodor werd de Ridderzaal gebruikt voor semipublieke evenementen als concer ten, bals en vrijetijdsbesteding van hovelingen, Afb. 3. Interieur van de oostelijke trap van de vestibule in het corps de logis van de residentie te Mannheim (2), richting noordoos ten. Foto Saskia Barkema, 2014 29 De Waterschans 1 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 29