of een instelling wél in persoon bezocht. Por tretten werden ook regelmatig cadeau gedaan aan andere vorstelijke hoven, vrienden, ken nissen en lieden die zich verdienstelijk hadden gemaakt jegens de vorst. Deels valt bovenver melde behoefte aan portretten daarom ook uit deze tweede belangrijke functie te verklaren. Portrettypen: indeling en chronologie In vergelijking met schilderijen van andere vor sten in de tweede helft van de achttiende eeuw, zoals bijvoorbeeld die van onze stadhouders Willem IV en Willem V, is de grote verscheiden heid aan voorstellingstypen en thema's van de portretten van keurvorst Carl Theodor opvallend. Het is niet mogelijk om in De Waterschans de iconografie van Carl Theodor volledig en uitput tend te behandelen.3 Daarom zullen we hier alleen de belangrijkste typen en varianten van de geschilderde portretten de revue laten pas seren.4 Overigens is de vorst niet alleen in schilderijen afgebeeld, maar ook in sculptuur, porselein, munten, penningen, prenten en zelfs op bedrukt katoen. De geschilderde portretten vallen thematisch uiteen in drie hoofdgroepen: staatsieportretten, kleine representatieve portretten en informele portretten. Staatsieportretten zijn portretten waarin Carl Theodor in al zijn waardigheid en met al zijn vorstelijke attributen is weerge geven. Ze hebben een relatief groot formaat. Kleine representatieve portretten zou je "staat sieportretten in het klein" kunnen noemen. Ook hier is Carl Theodor als vorst afgebeeld, maar op een minder spectaculaire wijze, slechts met een enkel attribuut en in een schilderij op een kleiner formaat. Portretten waarin de nadruk meer lijkt te liggen op menselijke en informele aspecten dan op de vorstelijke kwaliteiten van Carl Theodor, noemen we informele portretten. Chronologisch gezien is de groepering iets inge wikkelder. Er zijn staatsieportretten die direct aan het begin van de regering van Carl Theodor zijn vervaardigd en er is een groep die ongeveer dertig a veertig jaar later pas tot stand is geko men. We zullen daarom spreken van "vroege" en "late" staatsieportretten. De kleine represen tatieve portretten zijn nader in te delen volgens de kleding die Carl Theodor in de voorstelling draagt: een hermelijnen mantel, een pronk- harnas of een regimentsuniform. We gebruiken voor de gelegenheid de termen "mantel-", "har nas-" en "uniformportretten". Mantel- en har- nasportretten zijn gedurende het gehele leven van de keurvorst vervaardigd, maar uniformpor tretten pas vanaf 1773. Informele portretten van Carl Theodor kennen we vanaf 1755. De schilderijen worden hier in chronologische volgorde behandeld: vroege staatsieportretten; mantel- en harnasportretten; informele portret ten; uniformportretten; late staatsieportretten. Vroege staatsieportretten Zoals gezegd: Staatsieportretten zijn plechtige portretten waarin de vorst met al zijn regalia, zijn vorstelijke attributen, en in al zijn waardig- Afb. 1. Staatsieportret door Desmarées, 1743-1744. Collectie Kurpfalzisches Museum Heidelberg De Waterschans 1 - 2016 36

De Waterschans | 2016 | | pagina 36