De keurvorst zal erg tevreden zijn geweest met het portret door Desmarées, want hij heeft Zie- senis kennelijk opdracht gegeven om zich in het door hem te schilderen staatsieportret aan de compositie van Desmarées te houden. Toch bracht Ziesenis ook enkele veranderingen aan. Het open bordes werd een interieur en de vorst is in een andere houding weergegeven. (afb. 2) Het lichaam is een stukje naar rechts gedraaid en de linkerhand staat in de linker zij. De be langrijkste wijzigingen betreffen het hoofd. Niet alleen is het naar rechts gedraaid, het gelaat is anders weergegeven. Ziesenis doet dat op een eigen manier: het hoofd heeft de vorm van een omgekeerde driehoek gekregen, met een spitse kin en een prominent naar voren stekende neus. Ook van dit staatsieportret, dat van circa 1744 1745 dateert, zullen er meerdere exemplaren en kopieën vervaardigd zijn. Het schilderij in de Theodoorkamer is een voorbeeld van een dergelijke kopie naar Ziesenis, evenals het door mevrouw Feber geschonken stuk. Ziesenis bleef tot circa 1 760 portretten schilderen van de keurvorst, deze waren echter veel simpeler van uitvoering en op een kleiner formaat dan het staatsieportret. Ook vervaardigde hij schilde rijen van Elisabeth Auguste en van andere leden van het hof te Mannheim. Van alle geschilderde portretten van Carl Theodor is het aantal dat door of naar Ziesenis is vervaardigd het grootste. Besold Er is nog een derde schilder die door Carl The odor aan het begin van zijn regering werd inge zet om staatsieportretten te maken: Felix Anton Besold (?-1 774). Besold was een jonge schilder uit de Palts, wiens opleiding in Parijs door Carl Theodor werd gesubsidieerd. In 1744 vervaardigde ook Besold een staat sieportret. (afb. 3) In de voorstelling vinden we dezelfde beeldelementen terug als in het schilderij door Desmarées, maar de compositie Afb. 3. Staatsieportret door Besotd, 1744. Cottectie Rheini sche Hypothekenbank, Mannheim Afb. 4. Staatsieportret Cart III Phitipp van de Patts door Van der Schtichten, 1727-1728. Cottectie ReiB-Museum, Mannheim De Waterschans 1 - 2016 38

De Waterschans | 2016 | | pagina 38