Het mantelportret door Therbusch Een interessant mantelportret van Carl Theodor werd in 1763 vervaardigd door Anna Dorothea Therbusch (1 721 -1 782). Therbusch was een vrouwelijke schilder in een periode waarin dat ambacht eigenlijk alleen door mannen werd uitgeoefend. Zij was de dochter van een por tretschilder in Berlijn en had het vak van haar vader geleerd. Reeds als kind gold ze als een beroemdheid, maar ook op latere leeftijd moet Anna Dorothea een bijzondere persoonlijkheid zijn geweest. Tijdens haar bezoek aan Parijs (1 765-1 767) maakte ze grote indruk op Dide rot.15 Kort tevoren, van 1 763-1 764, verbleef Anna Dorothea in Mannheim. Ze werd met veel egards ontvangen aan het hof van Carl Theodor. Haar ontmoeting met de keurvorst resulteerde in twee opmerkelijke portretten, één daarvan is het mantelportret.16 In dit portret is Carl Theodor recht van voren afgebeeld. (afb. 19) Wat het stuk zo bijzonder maakt, is de open houding en de uitgesproken sympathieke, menselijke uitstraling van de vorst. De beschouwer lijkt een rechtstreeks contact te hebben met de geportretteerde, je zou zo een gesprek kunnen beginnen. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat er sprake moet zijn geweest van een bijzonder goede in teractie tussen de keurvorst en de schilderes. Maar behalve die elementen van natuurlijke on gedwongenheid en sympathie, heeft het schil derij ook traditionele kenmerken van een for meel mantelportret, al zijn van de bijbehorende regalia slechts de hermelijnen mantel en de keten van de Hubertusorde afgebeeld. Schilde rijen waarin de vorst met zijn vorstelijke symbo len recht van voren is weergegeven, behoren tot een eeuwen oude traditie. Dit type portret gaat terug op afbeeldingen van Christus als heerser van hemel en aarde (de zogenaamde Majestas Domini) of als schepper van het heelal (Christus Pantokrator). (afb. 20) Of Anna Dorothea Ther busch met haar schilderij van Carl Theodor bewust wilde refereren aan dergelijke voorstel lingen, is niet bekend. Maar de houding, de oogopsLag en het gebaar waarmee de keurvorst is afgebeeLd, roept bij de beschouwer zeker as sociaties op met de voornoemde voorsteLLingen van Christus. In de tweede helft van de achttiende eeuw vond Afb. 19. Mantelportret door Therbusch, 1763. Collectie ReiB- Museum Mannheim Afb. 20. Majestas Domini, mozaïek, 6e eeuw. Sant'Appolinare Nuovo, Ravenna 45 De Waterschans 1 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 45