er een belangrijke ontwikkeling plaats in de wijze waarop vorsten zich lieten weergeven. Onder invloed van de Verlichting ontstonden schilderijen waarin de nadruk meer ligt op het menselijke en spontane, dan op het formele en vorstelijke karakter van de geportretteerde. Het mantelportret door Therbusch uit 1763 lijkt zich precies op de grens te bevinden tussen traditie en vernieuwing; het heeft tegelijkertijd iets van het oude, representatieve, en van het nieuwe, informele portret. In een van de volgende Waterschansen, in het tweede gedeelte van dit artikel, zullen we nader ingaan op de informele portretten van Carl Theodor, op zijn portretten in uniform en op de nieuwe staatsieportretten die de keur vorst liet schilderen naar aanleiding van zijn opvolging in Beieren in 1777. Noten: 1 Dit artikel is het resultaat van een onderzoek naar portretten in de literatuur en naar schilderijen op het internet. Gaande het onderzoek ontdekten we steeds meer portretten. Wij wa ren niet in de gelegenheid om uitgebreid te reizen en de objec ten ter plaatse zelf te onderzoeken. Omdat er ook schilderijen verloren zijn gegaan, moeten er oorspronkelijk meer zijn ver vaardigd dan het aantal dat wij hebben kunnen traceren. De belangrijkste publicaties die wij hebben geraadpleegd zijn: Carl Theodor und Elisabeth Auguste. Höfische Kunst und Kultur in der Kurpfalz, Catalogus tentoonstelling Heidelberg, Kurp- falzisches Museum, 1979; Kurfürst Carl Theodorzu Pfalz, der Erbauer von Schloss Benrath I-II, Catalogus tentoonstelling Düsseldorf, Stadtgeschichtliches Museum, 1979-1980, (gro tendeels dezelfde tentoonstelling); Lebenslust und Frömmig- keit. Kurfürst Carl Theodor (1724-1799) zwischen Barock und Aufklarung I-II, Catalogus tentoonstelling Mannheim-Düssel- dorf, Reih-Museum en Stadtmuseum Düsseldorf, 1999. 2 Geschilderde portretten van Carl Theodor zijn te vinden in openbare collecties in zijn voormalige vorstendommen. De belangrijkste daarvan zijn: Stadtmuseum, Düsseldorf; Kurpf- alzisches Museum, Heidelberg; raadhuis, Lauingen; Reih-En- gelhorn-Museen, Mannheim; Schloss Schwetzingen, Schwet- zingen; Schloss Nymphenburg, Bayerisches Nationalmuseum en Alte Pinakothek, München. In Duitsland moeten er ook nog in particulier bezit zijn, want portretten van Carl Theodor worden regelmatig aangeboden bij Duitse veilinghuizen. Voor zover bekend zijn in Nederland slechts drie portretschilderijen van Carl Theodor aanwezig, sinds kort alle drie in de collectie van Het Markiezenhof. 3 "Iconografie" hier in de betekenis van: het totale bestand van afbeeldingen, in het bijzonder de verschillende manieren van weergave. 4 Vermoedelijk geeft Dr. Elisabeth Eichner in haar dissertatie een volledig overzicht. Tot onze spijt zijn wij niet in de gele genheid geweest om de dissertatie te raadplegen. Elisabeth Eichner, Das Kurpfalzische Portrat im 18. Jahrhundert: Unter- suchungen zur Portratmalerei am Hofe der beiden Kurfürsten Carl Philipp (1717-1742) und Carl Theodor (1742-1799), disser tatie Ruprecht-Karl Universitat Heidelberg 1981 (in typescript, kennelijk niet in de handel). 5 In de loop van de laatste twee eeuwen is de kijk op symboliek en de waardigheid van het koningschap in allerlei opzichten veranderd. Tegenwoordig worden portretten waarin de vorst als een gewone meneer of mevrouw is afgebeeld, zonder regalia, soms ook "staatsieportretten" genoemd. 6 Een zogenaamd pronkharnas, een harnas dat alleen een sym bolische functie had. Al sinds het begin van de zeventiende eeuw werden harnassen niet meer in de strijd gedragen. 7 Van de uit de Ottoonse tijd daterende keizerskroon is alleen het bovenste stukje te zien. De pluimen op de helm hebben de kleuren van het huis Wittelsbach, het geslacht waaruit de hertogen van de Palts-Sulzbach stamden. 8 Opmerkelijk is een staatsieportret van Maximilian III Joseph, keurvorst van Beieren, dat Desmarées korte tijd later vervaar digde. Het is helemaal volgens hetzelfde schema vormgege ven en zal dateren uit 1745, toen Maximilian III aan de regering kwam. Van het portret bestaan diverse varianten, het origineel is in Nymphenburg. 9 Niet de portretten door Desmarées en Ziesenis, maar het schilderij door Besold werd in prent gebracht door de Augs- burgse uitgever Gabriel Bodenehr (1754). Door middel van een prent kon een voorstelling vermenigvuldigd worden en ver spreid onder een groot publiek. 10 Ongeveer 135 graden, zo te zien. 11 De Hubertusorde was in 1444 gesticht als huisorde van de hertogen van Gulik. In 1708 werd de orde nieuw leven inge blazen door keurvorst Johann Wilhelm van de Palts in zijn hoedanigheid als hertog van Gulik. Carl Theodor verhief de Hubertusorde in 1744 tot de belangrijkste ridderorde van de Palts. 12 Het ontwerp van Mannheim is zeventiende-eeuws en afgeleid van plaat XX in Perrets architectuurtractaat: Jacques Perret, Des fortifications et artifices etc., Frankfurt 1602. 13 Voor een algemene, maar buitengewoon fraaie introductie in de ideeën die ten grondslag liggen aan een dergelijke visie, zie: E.M. Tillyard, The Elizabethan World Picture, Harmonds- worth 1972 (oorspronkelijk 1942). 14 Stephan Mörz, "Un prince attentif, Carl Theodor als Landes- fürst" in: Lebenslust und Frömmigkeit I (zie noot 1), pag. 211 216. 15 Denis Diderot (1713-1784), filosoof, auteur en kunstcriticus. 16 Over Therbusch, zie: Katharina Küster, "Sie war in allem be tracht eine seltene und verdienstvolle Frau.... Anna Dorothea Therbusch, die Berliner Portratistin Carl Theodors" in: Leb enslust und Frömmigkeit I (zie noot 1), pag. 255-260. De Waterschans 1 - 2016 46

De Waterschans | 2016 | | pagina 46