De schenking Feber Een portret van Carl Theodor door Philip van Dijk (1683-1753) Jan Peeters Hoeveel portretten van Carl Theodor zich in particuliere collecties in Duitsland bevinden, is niet bekend. In Nederland was dat met slechts één schilderij het geval, althans tot voor kort, toen het door de eigenaresse aan de Vrienden van het Markiezenhof werd geschonken. In onderstaand artikel leest u over de voorstelling en de lotgevallen van dit portret. De schenking en wat daaraan vooraf ging In april 2005 ontving ondergetekende als conser vator beheer van het Markiezenhof een bijzonder poststuk van mr. H.R.G. Feber in Den Haag. In de enveloppe bevond zich een foto van een portretschilderij van markies Carl Theodor van Sulzbach door Philip van Dijk, dat grote gelijke nis vertoonde met het portret in de Theodoor- kamer van het Markiezenhof. In de bijgaande brief schreef mr. Feber dat het schilderij al vele generaties in zijn familie was. Aan het begin van de negentiende eeuw woonden de voorvaderen van mr. Feber in Bergen op Zoom, zij behoorden tot de bierbrouwers. Volgens een legende in de familie zou de laatste markies zijn portret zelf aan een bierbrouwer Feber hebben geschonken. Dat alles klonk heel interessant en mr. Feber en ik hebben korte tijd over zijn schilderij en over de mogelijke relatie met ons schilderij gecor respondeerd. Toenmalig collega Rochus van den Bergh vond in het notarieel archief inderdaad een groot aantal aktes uit het begin van de ne gentiende eeuw met betrekking tot de Bergse Febers. Hij trof echter geen boedelinventarissen aan, zodat de herkomst van het schilderij op deze wijze niet kon worden getraceerd. Mr. Feber was zo vriendelijk om mij uit te nodigen om het schilderij te komen bekijken wanneer ik eens in Den Haag zou zijn. Twee jaar later was het zover. Ik was bezig een tentoonstelling samen te stellen over pre- kadastrale plattegronden die vervaardigd waren door de landmeters Adan in opdracht van de bestuursambtenaren van Carl Theodor.1 Het leek een goed idee om in de tentoonstelling ook een voorstelling van de markies zelf te presenteren. In Den Haag werd ik gastvrij ont- vangen door de heer en mevrouw Feber. Het schilderij bleek van hoge kwaliteit te zijn en het doek verkeerde in een goede conditie. Mr. Feber was onmiddellijk bereid om zijn portret voor de tentoonstelling in bruikleen te geven. Als tegen prestatie zou het Markiezenhof de kosten op zich nemen voor de restauratie van de lijst. Bij die gelegenheid gaven de heer en mevrouw Feber te kennen dat zij in de toekomst mogelijk afstand zouden willen doen van het schilderij. Afb. 1. Mevrouw Feber tijdens de Vriendenavond op 7 oktober 2015. Foto Han Verbeem 47 De Waterschans 1 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 47