Beste lezer Voor U ligt een nummer van De Waterschans dat gewijd is aan onze voorlaatste markies, Carl Theo- dor van de Palts-Sulzbach (1 726-1 799). De aan leiding voor deze keuze is de recente schenking van een fraai portret van de markies door mevrouw B. Feber-Schwellengrebel aan de Stichting Vrien den van het Markiezenhof. Door Bergse historici is tot nog toe relatief weinig aandacht besteed aan de markiezen in de acht tiende eeuw. We weten niet zoveel over de La Tour d'Auvergnes en over de Sulzbachs. Een handicap voor nader onderzoek is de omstandigheid dat je daarvoor al spoedig naar het buitenland moet. De La Tour d' Auvergnes behoorden tot de hovelingen van Lodewijk XIV en verbleven meestal in hun stadspaleizen in Parijs; de Sulzbachs hadden hun residenties in de Boven- en de Rijnpalts en later in München. Hoewel de markiezen uit deze ge slachten dus niet zo vaak in Bergen op Zoom aan wezig waren, hadden ze wel degelijk een band met onze stad en, naar het zich laat aanzien, waren zij als historische figuren ook zeker interessant. Dat laatste geldt in het bijzonder voor Carl Theo- dor, zoals bleek uit een lezing die Yolande Kort lever hield bij de schenking van het schilderij. Het verhaal van Yolande wordt hier als artikel opnieuw gepresenteerd. Carl Theodor was van een vol strekt ander kaliber dan alle eerdere markiezen. Terwijl zijn voorgangers omschreven kunnen wor den als kleine adellijke heersers op lokaal niveau, behoorde Carl Theodor tot de grote Duitse vor sten. Hij opereerde op Europees niveau. Carl Theodor heeft een uitgesproken positief imago nagelaten in de geschiedenis. Hij moet een ver lichte persoonlijkheid zijn geweest, met een grote belangstelling voor kunsten en wetenschappen. De vorst was geliefd bij zijn onderdanen in de Palts en in het Rijnland. Over zijn leven bestaan talloze prachtige anekdotes en verhalen. In de sprookjes van Grimm is er wel eens sprake van "een koning die woonde achter de bergen...". Een vorst in een sprookje, zo iemand lijkt Carl Theodor te zijn geweest. Bart van Eekelen was bereid een artikel te schrijven over de paleizen van Carl Theodor, meer in het bijzonder over de plaats die het Markiezenhof inneemt binnen het scala van de residenties van Carl Theodor. De schenking door mevrouw Feber was aanlei ding voor Daphne Valentijn en ondergetekende om een literatuuronderzoek uit te voeren naar de iconografie van de vorst, naar de vraag wat voor portretten er nog meer zijn en hoe ze er uit zien. Over dit onderwerp heeft Daphne bij de schenking een lezing gehouden; een uitgebrei der verslag van het onderzoek treft U in deze Waterschans aan. Tenslotte is er nog een artikel over de voorge schiedenis van de schenking die de aanleiding was voor dit speciale nummer en over het ge schonken schilderij zelf. Voor zover bekend, is Carl Theodor nooit in Ber gen op Zoom geweest. Toch moet hij een bijzon dere band met onze stad hebben gehad. Markies van Bergen op Zoom was de eerste adellijke titel die Carl Theodor verwierf. Hij ontving deze bij het overlijden van zijn moeder in 1 728, dat zal hij niet snel vergeten zijn. Later deed Carl Theodor iets, wat geen markies vóór hem ooit heeft gedaan: hij nam de drie kruisjes van Bergen op Zoom prominent op in zijn eigen wapenschild. Dat vorste lijke wapen was overal in zijn omgeving aangebracht; niet alleen boven de poort van zijn paleis, maar ook op allerlei gebruiksvoor werpen en zelfs in de ge vels van de Hofapotheken in Heidelberg en Mann heim. Daardoor moet Carl Theodorelke dag aan Ber gen op Zoom zijn herinnerd De relatie tussen de voorlaatste markies en het Bergse Markiezaat is nog grotendeels onont gonnen terrein. Van Bergse zijde heeft eigenlijk alleen Dr. W.A. van Ham over dit onderwerp ge publiceerd. Misschien mag deze Waterschans ook anderen inspireren tot nader onderzoek. Jan Peeters, hoofdredacteur Heidelberg, gevelsteen Hofapotheke 5 De Waterschans 1 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 5