Terugdenkend aan Ad van den Bulck Het plotseling overlijden van Ad afgelopen jaar heeft ons allen overval len en hard geraakt. Het bestuur van de Geschiedkundige Kring heeft zich voorgenomen om de herinnering aan en nalatenschap van Ad van den Bulck levend te houden. In dit artikel kij ken we terug op zijn be trokkenheid bij de stad en de Geschiedkundige Kring in het bijzonder. Een blijvende herinnering aan de inzet van Ad van den Bulck voor Bergen op Zoom en voor de Geschiedkundige Kring in het bijzonder is wel De School voor Geschiedenis. Bij zijn aantreden als voorzitter van de Kring had Ad zich ten doel gesteld in Bergen op Zoom een School voor Ge schiedenis te stichten in de geest van de cursus Boschlogie in 's-Hertogenbosch. In slechts drie jaar tijd was de school een feit en ontving zoveel inschrijvingen dat de cursus de eerste jaren zelfs twee keer gegeven werd. Thans geldt de school als een van de meest succesvolle activi teiten van de Geschiedkundige Kring! De cursisten van de school zullen zich zeker het enthousiasme van Ad herinneren. Zowel zijn lessen over de stadsplattegrond, als de af sLuitende bezoeken van het eerste cursusjaar aan de Meerse Tuin en Het Markiezenhof waren gekenmerkt door boeiende verhalen met tal van interessante anekdotes. Ad stimuleerde de zelfwerkzaamheid van de cursisten door hen specifieke vragen over de stadsplattegrond te stellen en hen daarvan foto's te Laten maken voor volgende lessen. Zo Leerde je aLs cursist nog beter rond te kijken in je eigen omgeving. Een fraaie wijze om zo genaamd terug in de tijd te kunnen kijken, is door de kopie van de Franse maquette die na het beleg van 1747 is gemaakt van Bergen op Zoom en de linie naar Steenber gen te bestuderen. Dit is nog steeds een uiterst waardevoL middeL om je in de stadsontwikkeLing te verdiepen. De restauratie van de maquette in het Musée des Plans-Reliefs vormde een mooie aanleiding om een excursie naar Parijs te orga niseren. Ad heeft vervolgens ook een belang rijke rol gespeeld in het naar Bergen op Zoom halen van de replica. Samen met Paul Versijp heeft Ad daarna meerdere rondleidingen langs de maquette in het Koetshuis verzorgd. Een bijzondere ervaring was de virtuele excur sie over de maquette. Zwevend boven de hui dige stad werd een virtueel model van Bergen op Zoom in 1747 geprojecteerd. Samen met Jan Weyts heeft Ad ons meegenomen op een wandeling waarbij bijzondere objecten en de sporen van de vesting in de huidige stad op bui tengewone wijze inzichtelijk werden gemaakt. Deze virtuele excursie kan nog steeds gemaakt worden, al wordt het commentaar van Ad hierbij node gemist. De Waterschans 1 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 7