KIhb beroep, aLs zodanig wordt hij aangeduid in zijn trouwakte, no. 59 van 1935. Piet was opgeleid aan de Academie voor Schone Kunsten in Ant werpen. Behalve met het kappen van nieuwe beelden, hield hij zich ook bezig met de restau ratie van oud beeldhouwwerk. Door de betrokkenheid van Piet als beeldhou wer/restaurator bij belangrijke restauratiewer ken in den lande heeft het echtpaar in verschil lende plaatsten in Nederland gewoond. Al kort na hun huwelijk, op 9 oktober 1935, verhuisden Piet en Jo naar Leiden. Te Leiden werkte Piet aan het stadhuis en vanuit Leiden ook aan de Nieuwe Kerk te Delft. Daarna woonden Piet en Jo in Den Bosch, waar Piet restauratiewerk verrichtte aan de Sint Jan. Hij hakte een aantal beelden voor de luchtboogstoelen van het koor en ook voor de steunberen van de straalkapel len. In Venray werkte Piet aan de restauratie van de collectie houten apostelbeelden in de Sint Petrus Bandenkerk. Deze beelden waren door het instorten van het keldergewelf in 1944 zwaar beschadigd. Het echtpaar woonde ook nog in Oostrum (Limburg) waar Piet een na tuurstenen beeld maakte van Maria Troosteres der Bedroefden voor de Onze Lieve Vrouw Ge- boortekerk. Na hun verblijf in Oostrum keerden Piet en Jo terug naar Bergen op Zoom. Bekende beeldhouwwerken van zijn hand te Bergen op Zoom zijn onder andere het beeld van de Ma donna met Kind in de nis van de Gevangenpoort aan de kant van de Westersingel (momenteel in restauratie) en het beeld van Sint Gertrudis in de nis van de Sint Annapoort, boven de door gang van de Grote Markt naar het Sint Anna- straatje. Het huwelijk van Piet en Jo bleef kinderloos en kwam met het overlijden van Piet van Dongen op 9 juni 1987 te Bergen op Zoom ten einde. Jo van Dongen-Roem overleed een aantal jaren later, op 6 maart 1996. Meer informatie over de beeldhouwer Piet van Dongen is onder andere te vinden in: Willem Blok en Puck van Eenennaam, Beeldig Bergen, Bergen op Zoom 1987, evenals in: Willem van Ham, "Twee beelden aan de Lievevrouwepoort", De Waterschans 22-2 (1 992), pp. 33-36. —V -V Afb. 2. Den Bosch, Sint Janskathedraal, straalkapellen gezien vanaf het Sint Janskerkhof. Foto Conja van der Meule Afb. 3. Straalkapellen van de Sint Jan met heiligenbeelden door Van Dongen. Foto Conja van der Meule De Waterschans 2 - 2016 68

De Waterschans | 2016 | | pagina 12