Uit de archiefdoos: het verdwijnen van de Lias Conja van der Meule In zogenaamde oud archieven kom je ze nog sporadisch tegen: de liassen. Wat is een lias? Van Dale geeft als betekenis: "1. Veter, snoer, waaraan brieven etc. worden geregen; 2. Bundel aaneengeregen papieren; pak papieren die bijeenbehoren." Het woord komt uit het Latijn; het is verwant aan het werkwoord ligare, binden, en is direct afgeleid van het zelfstandig naamwoord liacium, dat bundel betekent. (G. Geerts, H. Heestermans e.a., Van Dale, Groot woordenboek der Nederlandse taal, Utrecht-Antwerpen 1992 [twaalfde, herziene druk]) In (F.L. Kersteman e.a.) Practisyns woordenboekje, of verzameling van meest alle de woorden in de rechtskunde gebruykelyk, Dordrecht, 1785 (heruitgave Groningen 1988) wordt een liasse, lias op pagina 59 omschreven als "snoer, om brieven en kwitantien aan te rygen" en het liasseeren als "snoeren, aanrygen". De beschrijving van een lias Een Lias is vaak een iets dikkere en/of sterkere katoenen draad, aL dan niet voorzien van een metalen (koperen) punt. De metalen punt werd gebruikt om door het papier heen te prikken. Vaak werd de knoop aan de onderkant van de lias voorzien van een stukje gevouwen papier ter versteviging van de stapel papieren die aan de lias werd geregen. In de zestiende en zeven tiende eeuw was al het papier handgeschept en relatief kostbaar. Daarom werden allerlei restjes van papier door archiefvormers voor dit doel benut. Er waren velerlei soorten stukjes afvalpapier. Deze varieerden van delen van re keningen tot stukjes van brieven, drukproeven of teksten en mooie handgeschilderde stukjes van speelkaarten. Er zitten soms mooie bron nen en voorbeelden van oud schrift tussen. Met een lias werden in het verleden documen ten samengevoegd om in een archief bewaard te worden. Als tegenwoordig een bundel van op deze wijze samengevoegde archiefstukken moet worden losgemaakt, bijvoorbeeld om de documenten te kunnen raadpLegen of te digi taliseren, worden ze daarna niet opnieuw aan elkaar geregen, maar individueel, met potlood genummerd, in een omslag opgeborgen. Zo doende zuLLen de Liassen Langzamerhand uit de archieven verdwijnen. Uiteraard blijven er kleine gaatjes in de bewuste stukken achter, als be wijs dat de documenten ooit in een lias gebon den zijn geweest. Het nummeren van archiefstukken gebeurt nooit met inkt, maar aLtijd met een zacht pot lood om het tijdelijke nummer bij het inventari seren eenvoudig te kunnen vervangen voor een definitief inventarisnummer. Het is een aanbe volen maatregel, die bij gelijkvormige stukken de mogelijkheid open laat ze nogmaals te kun- Afb. 1. Aan een lias geregen ingekomen stukken van de Commissie van Breda, 1799, detail achterzijde. WBA (West Brabants Archief), BoZ Archieven Huize de Mattemburgh, inv 2234. Foto Conja van der Meule De Waterschans 2 - 2016 70

De Waterschans | 2016 | | pagina 14