K FXü tl W' V VALIUM! nen rang- en verschikken voordat een inventaris definitief in elkaar gezet wordt. Bundeling van archiefstukken De bundeling van documenten hield verband met de oorspronkelijke indeling van het archief, die in essentie correspondeerde met de inrich ting van het bestuur waarvan het archief afkom stig was. Elk bestuursorgaan van enig belang had in de loop van de tijd een splitsing van taken aangebracht naarmate het bestuur ingewikkel der werd. Evenzo bestemde men een deel van het archief voor de resolutiën of sententiën van een college en een deel voor de geldelijke tran sporten, die voor het college werden gepasseerd. In liassen werden bijvoorbeeld de ingekomen verzoekschriften of requesten en de quitantiën van rekeningen door de secretarissen bij elkaar gebracht. Zij waren degenen die van oudsher de archieven hebben gevormd en die de wijze van ordening van deze stukken hebben bepaald. Het aaneenrijgen De stukken waren in eerste instantie nog 'in be weging', dat wil zeggen, zolang ze dienden tot afdoening van een zaak die tot het ontstaan en ontvangen aanleiding had gegeven, bijvoorbeeld de afhandeling of de beantwoording van een brief of de betaling van een rekening. Dan kwam het moment waarop door actieve of passieve afdoening de ontstane stukken 'tot rust komen'. De brief is beantwoord en de betaling is geregi streerd en dan zijn de stukken niet meer dage lijks nodig en dienen de brieven alleen nog als bewijs van een handeling. Ze worden individueel, al dan niet op volgorde van onderwerp of afhan deling, per soort aaneengeregen. Dit gebeurde per onderwerp ongeveer een jaar lang om er tenslotte een knoop in te leggen. Was de veter te lang, dan sneed men het bovenste stuk eraf om dat weer opnieuw te gebruiken. De gevorm de bundel papieren werd in kisten of dozen opge borgen. Een aantal van deze oude archiefdozen zijn bewaard gebleven en in het museum het Markiezenhof te bewonderen. De bewerkte en met de hand ingekleurde en beschreven etiket ten erop zijn schitterend. Het zijn de stille getui gen van vakmanschap uit lang vervlogen tijden. jl GEN ICO I IK KR I «Cl Afb. 4. Archiefdozen uit de periode 1795-1809, met toebehoren. WBA [West-Brabants Archief}, BoZ Stedelijke Archieven, Archief van de Secretarie 1397-1810. Foto Conja van der Meule De Waterschans 2 - 2016 72

De Waterschans | 2016 | | pagina 16