De familie Van der Zande: een Halsterse kermisfamilie Henk Lelieveld Wanneer je leest over kermisfamilies in de kermisstad Bergen op Zoom, kom je namen tegen als Janvier of Cupido, maar nooit een Van der Zande. Deze van oorsprong Halsterse kermisfamilie is ook uitgewaaierd over Bergen op Zoom. Om dit gat op te vullen, en omdat de familie Van der Zande mijn familie van moeders kant is, besloot ik een artikel over hen te schrijven. Een kermisfamilie die inmiddels al vier generaties actief is als kermisexploitant en van wie er attracties in het kermismuseum van Het Markiezenhof te bewonderen zijn, verdient het vereeuwigd te worden in De Waterschans. Dit artikel is tot stand gekomen op basis van verhalen uit de familie, krantenar tikelen en andere documenten en interviews met Ger en Rien van der Zande, de twee nog levende zoons van Janus van der Zande.1 Een beknopte genealogie We beginnen met een kort overzicht van de fa milie om wie het hier draait. Adrianus (Janus) Johannes van der Zande werd op 18 april 1907 in Steenbergen geboren. Hij trouwde op 28 decem ber in 1926 met de Halsterse Johanna (Jans) Maria Keijsers, geboren 4 augustus 1906. Janus over leed in 1984 en Jans in 2004, beiden in Halsteren. Janus en Jans kregen zeven kinderen van wie er zes volwassen werden: Hendrik (Henk) Jacobus 1927 - 2005, trouwde met Cornelia (Cor) Maria van Tilburg Jacobus Hendrikus Johannes 1929 - 1929 Antonia (To) Anna Lucia 1931 - 2002, trouwde met Petrus (Piet) Marinus Gerardus van Hooijdonk Afb. 1. Adrianus Johannes (Janusj van der Zande en Johanna Maria (Jansj van der Zande-Keijsers, vermoedelijk jaren '60. Foto collectie Ger van der Zande 73 De Waterschans 2 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 17