een stuk eerder.2 In dat artikel wordt Janus geïnterviewd en wordt vermeld dat hij al 50 jaar op de Halsterse kermis staat, dus al vanaf 1937. Een bevestiging hiervan wordt gegeven in een krantenartikel uit 1972, waar wordt vermeld dat Janus al 44 jaar de Steenbergse kermis bezoekt, we zitten dan al in 1 928.3 Met andere woorden: tussen in ieder geval 1928 en 1952 werden de eerste schreden op de kermis gezet. Maar hoe zagen die eerste schreden er uit? Mogelijk begon hij met het verkopen van vis. Rien kan zich nog herinneren dat een man uit Nieuw Vossemeer hem dat heeft verteld. Bij een tante van die man stond Janus namelijk in de opening van de garage vis te verkopen. Maar volgens Ger bleef het niet alleen bij vis. Janus probeerde ook geld te verdienen met de ver koop van groente. Hij had hier een marktkraam voor maar ging ook langs de deuren. Dit alles ging met paard en wagen. Bovendien werd in de winter geld bijverdiend met het verkopen van konijnen(vellen) en met het rollen en inbin den van hammen. Vroeger slachtte iedereen zelf een varken. De hammen werden gerold en ingebonden. Daar was Janus erg goed in en zo doende werd hij daarvoor overal gevraagd. Daarna zijn de eerste stappen gezet op het gebied van vermaak op de kermis. Hoe die eer ste stappen op de kermis er uit zagen, daar is wel een beeld over binnen de familie. Iedereen verhaalt over het rad van avontuur. Dit was een transportfiets met een draaibord erop van ver moedelijk een vierkante meter. Er waren kleine prijzen te winnen. Met deze transportfiets ging Janus de (kleine) dorpen en gehuchten in de omgeving af. Helaas zijn van deze vroege peri ode geen foto's bekend binnen de familie. Het bezit wordt uitgebreid Het jaar 1952 is belangrijk, omdat toen de eer ste echte schreden op de kermis werden gezet. In dat jaar kon Janus een oliebollenkraam op Afb. 3. Vader Janus en zoontje Rinus van der Zanden met een hangmoten op de Oude Markt in Roosendaal, circa 1952. Foto collectie Ger van der Zande 75 De Waterschans 2 - 2016

De Waterschans | 2016 | | pagina 19