vergeten dat in de winter onderhoud gepleegd moet worden. Huidige attracties vragen minder onderhoud dan vroeger; nu zijn exploitanten ook in de winter meer bezig met geld verdie nen. Bep en Ger hebben als volwassenen geen problemen gehad als kermislui. Gekscherend merkt Ger op: "Nu zijn er veel meer zigeuners; ik heb een loods vol staan met caravans, dat zijn feitelijk allemaal zigeuners". Goede contacten met burgers moet je zelf op bouwen door sociaal gedrag te vertonen. Een voorbeeld van sociaal gedrag is niet je auto neerzetten op de parkeerplaats waar normaal de bewoners staan. Je bent immers te gast in die plaatsen. Maar soms verliepen die contac ten niet helemaal vlekkeloos. Zo vertelt Rien dat hij in Nieuw Vossemeer hele goede contac ten had. Auto's werden snel weggehaald om plaats voor hem te maken. Maar in Heerle had hij weer hele andere ervaringen. Zo stond daar een keer een camper in de weg. De eigenares wilde hem niet verplaatsen, omdat ze anders te ver moest lopen. Rien antwoordde dat de auto helemaal niet weg hoefde; dat hij hem dan wel inbouwde. Hij heeft nog nooit iemand zo hard zien lopen. Soms moest het zover komen dat ze auto's lieten wegslepen. Als de straat afgeslo ten was, kon je de gemeente namelijk bellen en werd er weggesleept. In een ander geval heeft hij ook in Heerle twee keer een aanvaring gehad met een vrouw. Haar auto stond in de weg en ze wilde deze niet weghalen. Rien vertelt: "Van woede had ik bijna de ruit ingeslagen". Er werd wat heen en weer gescholden. Even later kwam haar man naar Rien toe en hij dacht "nou gaan we het krijgen". Maar nee, de man excuseerde zich voor zijn vrouw en Rien antwoordde dat hij daar ook niets aan kan doen. "Maar volgens mij is ze zo makkelijk niet", aldus Rien, "Ik heb mis schien de gave dat ik overal de gek mee steek op een nette manier en dat het meestal werkt". Inschrijvingen Een verhaal apart is de wijze waarop op een kermis ingeschreven kon worden. Op de meeste i II kermissen moest je ieder jaar weer inschrijven om voor jezelf een plek zeker te stellen. Op de meeste kermissen die Ger en Rien bezochten, was sprake van een blinde bieding of openbare inschrijving. In een zaaltje in bijvoorbeeld een café werden de biedingen voorgelezen en de hoogste bieder kreeg de plek dan toegewezen. Het lastige van een openbare inschrijving is dat je weet voor welk bedrag iemand het vorig jaar de plaats heeft gekregen, dus dan ga je het jaar erop hoger bieden. Maar op dat moment weet je nog niet of die ander wel genoeg verdiend heeft dat jaar. Zo worden de bedragen soms on bedoeld opgevoerd. Ger vindt overigens dat het niet de schuld van de gemeente is dat de ex ploitanten steeds meer moesten betalen, want de exploitanten vullen zelf het bedrag in! Rien weet dat er op dit moment nog maar weinig openbare inschrijvingen zijn. Door eigen kennis en kunde lukte het contacten te leggen met ge meenteambtenaren. Zo lukte het wel contracten voor meerdere jaren te krijgen. In steden met openbare inschrijvingen lukte dit niet zo goed. Zo zet een stad als Tilburg de ker- misopbrengst in de begroting en kan de kermis niet zomaar minder opbrengen. Een situatie die zich afspeelde in de stad Goes is een goed voorbeeld van hoe het in de praktijk kon gaan. Rien deed daar eens een bieding en Afb. 8. De Nougatkraam van Rinus van der Zande in de jaren '80. Links Rinus zelf, in het midden Malvina van der Zande- Hogie en rechts Jans van der Zande-Keijsers. Foto collectie Rinus van der Zande De Waterschans 2 - 2016 80

De Waterschans | 2016 | | pagina 24