het Emmaplein gestaan. In Steenbergen stond de kermis vroeger in de winkelstraat; het ene jaar met de rug de ene kant op en het andere jaar met de rug naar de andere kant, zodat de overlast voor de winkeliers werd verdeeld. Woonwagens stonden in die tijd nog bij de at tracties. Nu kan dat niet meer; woonwagens worden steeds groter en er zijn steeds meer veiligheidsvoorschriften. In de loop van de jaren kregen mensen wat meer te besteden en was er nog niet veel alternatief vermaak. Overal, tot in de kleinste dorpen als De Welberg of Halsteren, kon je over de koppen lopen. Rien bevestigt dat tot in de jaren zeventig het heel goed was op de kermis. Een liter die selolie kostte maar 22 cent en als je 100 gulden had, had je veel geld; naar zijn beleving net zo veel als 1000 euro nu. Mensen uit de omgeving liepen kermissen in naburige dorpen af. Heel Tholen kwam naar Halsteren op zaterdag en op maandag en dinsdag kwam iedereen uit Bergen op Zoom en Lepelstraat naar Halsteren toe. Tot in de jaren tachtig werd er goed verdiend op de kermissen, maar daarna werd het minder. Er kwam steeds meer ander vermaak bij en het kermisbezoek liep terug. Ger en Bep hebben uiteindelijk alles verkocht in 1998 en zijn toen gestopt. Ger is eigenlijk wel blij dat hij geen op volgers heeft, omdat het tegenwoordig lastig is om geld te verdienen op de kermis. Zijn dochter Wia is getrouwd met een burger en een burger op de kermis, dat werkt niet volgens hem. De ervaring van Ger is dat ieder die met een burger is getrouwd het niet redt, vooral als een ker- misvrouw met een burgerman is getrouwd. Zijn andere dochter Anja voelde er ook niks voor om de zaak over te nemen. Ook Rien ziet dat kermissen zijn verdwenen in veel dorpen waar vroeger goed de kost te ver dienen was: De Heen, De Welberg, Moerstraten, Nispen en de Wouwse Plantage. Het wordt eigen lijk op veel plaatsen steeds minder, behalve in een aantal grote steden. Hij verwacht dat er tus sen nu en tien jaar geen dorpskermissen meer bestaan. Toch is hij van mening dat je op de kermis nog wel je brood kunt verdienen. Bijvoorbeeld in Bergen op Zoom of steden als Apeldoorn, in de Achterhoek en in dorpen in Noord Holland. Tradities blijven daar gehand haafd en "daar ligt het aan" volgens Rien. Op alle dorpen is iets te doen, vaak wordt het ge combineerd met andere activiteiten zoals een bloemencorso in de Achterhoek. Hij merkt dat in Brabant en Limburg die tradities verdwenen zijn. Terugkijkend kan Ger concluderen dat het ge heim van succes op de kermis bestond uit zor gen voor klantenbinding, vriendelijk zijn en de prijs goed houden. Dit kan geschetst worden aan de hand van een anekdote uit Cadzand Bad. Ger en Bep stonden hier tien jaar lang zeven tot acht weken achter elkaar met de draaimolen. Iedere dag waren ze open van half tien 's och tends tot negen uur, half tien 's avonds. Ger weet het nog goed, 1,25 euro per rit en zes rit ten voor 5 euro. Kwamen de mensen vaker terug, dan kregen ze acht ritjes voor 5 euro. Zo bond je je klanten aan je. Ger stond bekend als opa Draaimolen. Op een gegeven moment heb ben ze deze molen verkocht. De nieuwe eige naar zette vervolgens personeel in op de molen dat iedere dag met de auto daar naartoe moest. Dat kost meer geld, dus de prijs ging omhoog. Ook kregen klanten die terugkwamen niets extra 's meer. Hierdoor bleven mensen weg en was het na een half jaar gedaan met de draai molen op deze standplaats. Voor zijn zoon Paul en dochter Paulette ziet Rien wel een redelijk positieve toekomst; al is het lastig te voorspellen. Zes weken aan een stuk gaan ze de dorpen in de Achterhoek af. Paul en Paulette hebben een vaste route of 'vaste tournee' en dat helpt wel om het te red den. Ook de volgende generatie, waaronder enkele neven en nichten, heeft de kermis al be treden waarmee de naam Van der Zande ook de komende jaren blijft bestaan op de kermissen in Nederland. Noten: 1 Gebaseerd op een interview met Ger van der Zande, afgeno men op 21-4-2015 en een interview met Rien van der Zande, afgenomen op 31-10-2015. 2 "Janus van der Zande viert dubbel feest", 1977, krant onbekend 3 "A. v.d. Zande voor 20e jaar op de Steenbergse kermis", Brabants Nieuwsblad 8-7-1972, pagina 4, en: "Uitgebreide huldiging voor A. v.d. Zande", De Stem, 1 1-7-1972, pagina 5. 4 "Zieken en gehandicapten genoten van ontspanningsdag", circa 1978, krant onbekend De Waterschans 2 - 2016 82

De Waterschans | 2016 | | pagina 26