Beste lezer Dit nummer van De Waterschans staat in het te ken van komen en gaan, van afscheid en welkom. Tot onze spijt moeten we afscheid nemen van Marieke Liefting als lid van de redactie. Marieke heeft een respectabele carrière binnen de Ge schiedkundige Kring achter de rug. Na een tijd bestuurslid en webmaster te zijn geweest, trad ze in de zomer van 2010 toe tot de redactie van De Waterschans. Marieke was in onze redactie het meest down-to-earth. Ze wees ons op sim pele, maar essentiële zaken die we anders he lemaal over het hoofd hadden gezien. Bedankt Marieke, je was een gewaardeerd redactielid. Wat we zeer zullen missen is je positieve instel ling en je vrolijkheid. Veel succes met je andere activiteiten, het ga je goed! Bergen op Zoom is al heel lang een stad van de kermis. Iedereen in de streek kent de snoep en oliebollenwagen van Van der Zande. Maar er waren ook draaimolens die door leden van deze familie werden uitgebaat. Henk Lelieveld beschrijft in zijn artikel de geschiedenis van dit oorspronkelijk uit Halsteren afkomstige ge slacht van kermisexploitanten. Soms zit het mee en soms zit het tegen, u kent die uitdrukking wel. Het zit ons nu even tegen, omdat door omstandigheden dit nummer van De Waterschans dunner is uitgevallen dan wat u gewend bent. We gaan ons best doen dat te compenseren met de inhoud van de volgende nummers van deze jaargang. Ik wens u veel leesplezier! Jan Peeters, hoofdredacteur Gelukkig kunnen we hier ook een nieuw lid van de redactie introduceren: Margot Franken. Mar- got heeft ondertussen al twee vergaderingen meegedraaid, essentiële bijdragen geleverd aan de besprekingen en een eerste artikel begeleid. De redactie is buitengewoon verguld met het toetreden van Margot. Wie we ook met veel plezier verwelkomen, is Koert Damveld, de nieuwe voorzitter van de Geschiedkundige Kring. Koert is een Bekende Bergenaar die zijn sporen in het maatschappe lijk leven van Bergen op Zoom al lang en breed heeft verdiend. Hij is zeer actief op cultureel gebied. De Kring mag zijn handjes dichtknijpen met zo'n voorzitter. In dit nummer treft u opnieuw een artikel aan van Conja van der Meule, deze keer over een bijzonder type archiefstukken. Het betreft een verschijnsel uit vroeger tijden, dat langzaam maar zeker aan het verdwijnen is. De vorige bijdrage van Conja, over een gedicht dat ze aantrof in het persoonlijk archief van de voormalige archivaris Korneel Slootmans, heeft een aantal leuke reacties van lezers opgeleverd. In dit nummer worden ze door Conja besproken. Nieuwe leden per 1 juni 2016 Dhr. A.B.P.M. Bartels Bergen op Zoom Mevr. H. Hamming- van Vreedendaal Halsteren Dhr. C.D.J. Krombeen Bergen op Zoom Mevr. F.M. Remijn Bergen op Zoom Mevr. J.G.A. van Twillert Bergen op Zoom De Waterschans 2 - 2016 60

De Waterschans | 2016 | | pagina 4